HP s výrobou počítačů nepřestane. A na tablety nasadí Windows 8

Hewlett-Packard

Hewlett-Packard

Nová šéfka HP rozhodla, že počítačový byznys v HP zůstane. Navíc poodhalila budoucnost kolem webOS a už za pár dní odhalí novou strategii firmy.

HP s výrobou počítačů, notebooků a příslušenství k nim nepřestane. společnosti Meg Whitmanová to řekla analytikům a novinářům v konferenčním hovoru koncem minulého týdne. Monstrózní plán odvolaného ředitele Léo Apothekera tak zůstane nenaplněn a HP si i nadále udrží pozici největšího výrobce a prodejce osobních počítačů na světě.

„Hewlett-Packard je v první řadě hardwarová společnost,“ řekla Whitmanová. „Chceme sice vybudovat naše softwarové portfolio a zázemí, ale na druhou stranu si nemyslím, že jsme s hardwarem hotoví. V této oblasti je ještě mnoho příležitostí,“ dokončila myšlenku. I když v průběhu několika posledních horkých měsíců zaznělo mnoho názorů, faktem zůstává, že divize Personal Systems tvoří zhruba třetinu příjmů společnosti. V loňském fiskálním roce osobní počítače přinesly do firmy přes 40 miliard dolarů. A jak udává poslední statistika skupiny IDC, HP se podařilo zvýšit podíl mezi výrobci počítačů z 17,8 procenta na 18,1 procenta.

Michael Dell měl pravdu

Whitmanová má oprávněné obavy, že by osamostatněná divize osobních počítačů přišla o silnou značku a obě firmy pak o výhodnější nákup součástek a vazby na dodavatele. To ostatně také šéf konkurenčního Dellu Michael Dell.

Divize Todda Bradleyho tedy v HP zůstane. Whitmanová si ale je jistá, že se kolem tohoto tradičního byznysu vyrojilo několik velikých hrozeb, se kterými je nutné počítat. Ve výrobním řetězci firmě konkurují zejména levné asijské firmy, které dokáží cenu počítačů dostat ještě níže. Ve firemním sektoru klasickým počítačům začínají konkurovat cloudy, kdy se jako koncové stanice využívají zejména tencí klienti. A v oblasti koncového trhu nejvíce zatápí tablety.

V poslední době se objevují různé prognózy a statistiky, které říkají, že prodej klasických počítačů klesá právě na úkor tabletů. Pravdou ale je, že prodej PC jako celku spíše roste a klesá pouze prodej netbooků, což se ukázalo například při . Klasické počítače by ale mohly v budoucnu stále mnoho říci. Už na letošní vánoční trh zamíří první modely ultrabooků od několika výrobců. Jak mi minulý týden potvrdil zástupce českého Intelu, firma si od těchto tenkých strojů a nových platforem slibuje hodně a počítačový trh rozhodně nevidí jako skomírající a padající.

Nová strategie HP už za pár dní

To ale nic nemění na tom, že vliv tabletů roste a ví to také v HP a jejich nová vedoucí pracovnice. Firma prozatím přesně nespecifikovala, zda ještě někdy přijde s tabletem postaveným na koupeném webOS, dotykové placky ale rozhodně nabídne. Podle oficiálního vyjádření už HP spolupracuje s Microsoftem a příští rok nabídne tablety postavené na Windows 8. Dává to smysl, Softies totiž mohou, na rozdíl od webOS, k jejich platformě dotlačit vývojáře a zajistit kvalitní obsah a fungující ekosystém. A tablety to je především obsah. HP je mimoto tradiční silný a významný partner Redmondu po dlouhá léta.

„Stále pracujeme na webOS, stále jsme ho nepohřbili,“ vyřkla Whitmanová na dotaz ohledně jejich systému. „Je to součást naší cloudové strategie,“ doplnila dále a zdůraznila, že se veřejnost brzy dočká podrobností. Brzy se dočkáme také jasné definice toho, čím vlastně HP je a jakou strategii nové vedení zvolí. „Otázkou je, co vlastně HP je? Víme, že je to komunikační problém, my ale nejdříve musíme zjistit, co jsme, nejdříve sami,“ řekla Whitmanová. Novou strategii firmy by měla odhalit už 21. listopadu při oznamování finančních výsledků za poslední finanční kvartál tohoto roku.