Osobní údaje dvou miliard uživatelů Facebooku se mohly dostat do cizích rukou

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů facebooku se mohly dostat do nepovolaných rukou. Na svém blogu to oznámila společnost Facebook, která stejnojmennou síť provozuje. Facebook doposud umožňoval hledat osoby podle e-mailu či telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována.

"Až do dneška lidé mohli zadat telefonní číslo či e-mail jiné osoby do vyhledávače facebooku, což jim pomohlo je najít. Bylo to velmi praktické při hledání přátel v jazycích, ve kterých je komplikované vypsat celé jméno, nebo v případech, že lidé mají stejná jména," napsal ve středu na blogu technologický ředitel podniku Mike Schroepfer. Dodal ale, že tuto funkci k získání dat z veřejné části profilů mohli zneužít sběrači dat.

Sběrači dat díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, mohli pomocí zmíněné funkce facebooku získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání. Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl. Odstavená funkce byla v základním nastavení každého účtu povolená, její vypnutí ale bylo možné v uživatelském nastavení.

"Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl Schroepfer.

Nyní zablokovaná funkce byla součástí aplikace Search and Account Recovery, která umožňuje obnovit facebookový účet. Schroepfer poznamenal, že společnost nyní pracuje na změnách v postupu obnovování účtů, aby se snížilo riziko neautorizovaného sběru dat.

Jména, telefonní čísla a e-mailové adresy považují bezpečnostní experti za základ pro krádeže identit a další nekalou internetovou aktivitu. Získání dat z facebooku umožnilo propojit dříve získané syrové údaje se skutečnými lidmi, a tak vytvořit jejich reálné profily.

Schroepfer se v blogovém příspěvku věnuje i skandálu týkajícímu se britské analytické společnosti Cambridge Analytica, která nepatřičným způsobem získala údaje o až 87 milionech uživatelů, z nichž 71 milionů bylo z USA.

Od pondělí 9. dubna budou v News Feedu facebooku, kde jsou pro uživatele sdruženy příspěvky, komentáře či zpravodajství, zveřejňovány odkazy, takže lidé budou moci zjistit, k čemu přes tuto aplikaci přistupují a jaké informace s ní sdílejí.

Cambridge Analytica získala data 87 milionů uživatelů facebooku

- Facebook je provozovatelem největší internetové společenské sítě na světě, nabízí sdílení fotografií nebo videí, lidé zde mohou vyjadřovat i své pocity a vzájemně na sebe reagovat.

- Historie Facebooku sahá do roku 2004, kdy ho založil student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg se svými dvěma spolužáky jako místo pro setkávání spolužáků a učitelů jejich školy na internetu. K Harvardu se nejprve přidaly další vysoké školy, v září 2005 přibyly americké středoškolské instituce a v září 2006 se facebook otevřel všem. Firma sídlí v kalifornském Menlo Parku a má přes 25 tisíc zaměstnanců.

- V lednu 2018 měla síť facebook celosvětově 2,2 miliardy aktivních měsíčních uživatelů. V Česku jsou více než čtyři miliony registrovaných uživatelů. Každou minutu přidají uživatelé na facebook přes dva miliony příspěvků. Zhruba 90 procent uživatelů facebooku se připojuje prostřednictvím mobilních přístrojů.

- Nejvíce aktivních uživatelů facebooku bylo v lednu 2018 v Indii, kde jejich počet dosáhl 250 milionů, následovaly USA (230) a Brazílie (130) s Indonésií (130).

- Důležitým milníkem pro Facebook byl vstup na burzu Nasdaq, ke kterému došlo 18. května 2012. Nejočekávanější burzovní debut roku byl ale zklamáním pro investory a analytiky, protože se předpokládalo, že akcie stoupnou o desítky procent. Upisovací cena akcií byla stanovena na 38 dolarů, hned první den kurz vystoupil až ke 45 dolarům.

- Od samého začátku čelí síť kritice kvůli ztrátě soukromí svých uživatelů. Společnost Facebook se dostala v poslední době do problémů kvůli počínání britské analytické společnosti Cambridge Analytica, která neoprávněně získala informace o 87 milionech uživatelů facebooku. Ty společnost, která je odnoží firmy SCL Group, jejíž aktivity zahrnují široké spektrum od průzkumu bezpečnosti potravin přes protinarkotickou činnost až k politickým kampaním, využila mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2016. Cambridge Analytica se podle Zuckerberga k datům dostala prostřednictvím aplikace vyvinuté univerzitním výzkumným pracovníkem Britem Aleksandrem Koganem.

- Facebook v reakci oznámil zpřísnění ochrany citlivých dat lidí a rozhodl se ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích. Sám Zuckerberg se za incident omluvil a zúčastní se schůze právního a obchodního výboru amerického Senátu a zasedání energetického a obchodního výboru Sněmovny reprezentantů, aby problémy s ochranou dat osvětlil.

- Koncem března začala Facebook kvůli jeho postupu při ochraně soukromí vyšetřovat americká Federální komise pro obchod (FTC). FTC zkoumá, zda Facebook neporušil soudní smír z roku 2011 týkající se jeho praktik při ochraně osobních údajů. Pokud FTC zjistí, že Facebook porušil podmínky dohody, může mu udělit pokutu v řádu tisíců dolarů za každý den, kdy firma dohodu porušila. Celková částka by mohla dosáhnout miliard dolarů. Akcie Facebooku v reakci na oznámení vyšetřování FTC prudce klesají. V posledním březnovém týdnu akcie firmy oslabily o 13 procent, což byl nejhorší týdenní výkon od července 2012.

- Facebook tuto středu přiznal, že do nepovolaných rukou se mohly dostat identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů facebooku. Facebook doposud umožňoval hledat osoby podle e-mailu či telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována. Technologický ředitel podniku Mike Schroepfer uvedl, že sběrači dat díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, mohli pomocí aplikace facebooku získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání. Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl.