Ostrava buduje superpočítač, nejrychlejší je ale Japonsko | E15.cz

Ostrava buduje superpočítač, nejrychlejší je ale Japonsko

Ostrava buduje superpočítač, nejrychlejší je ale Japonsko
Model superpočítače K, tedy Kei
• 
ZDROJ: Živě.cz

Živě.cz
Jakub Čížek

Web TOP500 zveřejnil nový žebřížek 500 nejrychlejších počítačů světa. Čínu pokořilo Japonsko, už za pár let ale na ty nejrychlejší mašiny zaútočí i ostravská VŠB-TUO.

Po sedmi měsících je tu další oficiální žebříček nejrychlejších superpočítačů světa. Ten sestavují lidé z týmu TOP500 již od počátku 90. let a jedná se o pět stovek nejvýkonnějších mašin změřených pomocí výkonnostního testu Linpack.

Krátce po zveřejnění nové pětistovky EU v rámci dotačního Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace schválila plán výstavby ostravského superpočítače v rámci projektu IT4Innovations. Projektu se účastní ostravská VŠB-TUO, Slezská univerzita v Opavě, brněnské VUT a Ústav geoniky AV ČR. Podstatnější je ale to, že byl projekt úspěšný a na půdě VŠB-TUO vyroste do roku 2015 skutečný „supercluster“, který by při současném srovnání strčil do pytle všechny středoevropské superpočítače.

Ostravské centrum bude stát necelé dvě miliardy korun a hotový stroj spočítá díky 30 tisícům jader až 855 bilionů výpočtů za sekundu. Pokud dobře počítáte, bude se tedy jednat o vskutku výtečný stroj s výkonem 855 TFLOPS. A opět, při srovnání se současnými clustery by v žebříčku TOP500 obsadil stěží uvěřitelné 12. místo! Zde se ale pravděpodobně jedná pouze o teoretický konstrukční výkon, kterého se v praxi nedosahuje, i tak by ale mašina klesla maximálně jen o několik příček.

TOP 10 superpočítačů světa

TOP 10TOP 10Autor: Živě.cz
Oranžová: počítač si od listopadu pohoršil
Modrá: počítač je v TOP10 nováčkem, nebo si polepšil
Všechny superpočítače řídí upravený linuxový systém

Obecně platí, že jeden FLOPS je vlastně jeden matematický výpočet s reálnými čísly za sekundu – FLoationg-point OPerations per Second. Výkon jeden FLOPS má tedy ruka, která svírá kalkulačku, protože za sekundu naťukáte jendoduchý výpočet.

V žebříčku TOP500 , můžete najít dvě výkonnostní hodnoty Rmax a Rpeak. Zatímco Rmax je skutečně změřená hodnota ve standardizovaném benchmarku Linpack, Rpeak je teoretický konstrukční výkon, který může být mnohem vyšší.

Za čtyři roky pochopitelně zase výkon těch nejrychlejších clusterů výrazně poskočí, nicméně i tak lze předpokládat, že se v pětistovce udrží. To je obrovský úspěch, hojně medializovaný český superpočítač Amálka se totiž může pyšnit výkonem pouze v řádu jednotek TFLOPS.

Z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se tedy do čtyř let stane superpočítačové centrum s mezinárodním přesahem a z České republiky se konečně stane superpočítačová velmoc.

Autor: Živě.cz, Jakub Čížek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!