Samsungu v USA hrozí zákaz prodeje, Obama to může zvrátit

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 Zdroj: profimedia.cz

Samsungu hrozí po rozhodnutí americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) zastavení prodeje některých jejích starších chytrých telefonů a tabletů v USA. Vláda prezidenta Baracka Obamy ale může tento verdikt zvrátit, stejně jako to udělala v případě červnového rozhodnutí ITC zakázat prodej některých přístrojů americké společnosti Apple. Obamova administrativa má na případné vetování kroku ITC 60 dní.

ITC dospěla k závěru, že Samsung porušuje části dvou patentů Applu, a zakázala jihokorejské společnosti dovoz, prodej a distribuci přístrojů, které tyto patenty porušují, na území USA. Vyhověla tak části stížnosti Applu, který chtěl, aby zakázala prodávat produkty Samsungu porušující celkem šest jeho patentů. Stížnost na porušení čtyř ze šesti patentů Applu komise zamítla.

Rozhodnutí se vztahuje na patenty chránící prvky pro ovládání dotykového displeje a zjišťování zapojení sluchátek. Podle agentury Reuters zatím není jasné, kterých konkrétních přístrojů Samsungu a jakého množství se verdikt týká.

„Jsme zklamáni, že ITC vydala nařízení o zákazu prodeje na základě dvou patentů Applu. Zmařila však snahy Applu využít svých přehnaně širokých designových patentů k tomu, aby získal monopol na obdélníky a zaoblené rohy,“ uvedl k rozhodnutí mluvčí Samsungu Adam Ytes. Dodal, že novější modely firmy obsahují prvky, které sporné patenty obcházejí.

Apple a Samsung vedou právní válku ve zhruba desítce zemí, kde se navzájem obviňují z porušování svých patentů na chytré telefony a tablety. Bitvu odstartoval v polovině roku 2011 Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple. Obě firmy soupeří o prvenství na globálním trhu s mobilními přístroji.

Vláda nečekaně zrušila zákaz dovozu. Nadržujete Applu, protestuje Samsung

ITC počátkem června rozhodla v jiném sporu ve prospěch Samsungu a zakázala Applu dovážet z asijských továren a na území USA prodávat některé jeho starší přístroje. Obamova vláda však před týdnem zákaz ITC nečekaně vetovala. Bylo to poprvé od roku 1987, kdy prezidentská administrativa vetovala zákaz dovozu vydaný ITC.

Vzhledem k překvapivému kroku americké vlády se páteční rozhodnutí ITC ostře sledovalo v Jižní Koreji. Verdikt by mohl vyvolat v Soulu silnou kritiku a volání po odvetě, zvláště pokud Obamova vláda rozhodnutí nezruší. Jestliže jej Obama nechá vstoupit v platnost, bude to pro Koreu důkaz, že Washington bezostyšně nadržuje kalifornskému gigantu.

Mezi oběma případy je však podle expertů klíčový rozdíl. Patenty Samsungu, které podle ITC porušil Apple, jsou takzvané standardní a základní patenty. Ty jsou základem technických standardů v odvětví a jejich majitelé je musí licencovat za rozumnou cenu a bez diskriminace ostatním výrobcům. Patenty, které u ITC hájil Apple, mají naproti tomu komerční povahu a nejsou pro fungování přístroje podstatné.

Loni federální soud v Kalifornii rozhodl, že Samsung musí Applu za porušování jeho komerčních patentů vyplatit odškodné v sumě jedné miliardy dolarů. Soud ale odmítl zakázat kvůli tomu dovoz jeho produktů a později odškodné snížil o 450 milionů dolarů. V pátek se u odvolacího soudu ve Washingtonu uskutečnilo slyšení v tomto případě, verdikt ale zatím nepadl.