Satelitní operátoři spustili masivní kampaň proti Sobotkovi | E15.cz

Satelitní operátoři spustili masivní kampaň proti Sobotkovi

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká asociace satelitních operátorů, zastupující například společnosti Digi, CS Link nebo Skylink, odstartovala mohutnou mediální kampaň. V ní kritizuje premiéra Bohuslava Sobotku za přístup vlády k přechodu na nový standard pro televizní vysílání DVB-T2 a obviňuje ho z miliardových finančních ztrát pro stát. Ministerstvo průmyslu a obchodu i České Radiokomunikace však veškerá nařčení razantně odmítají. 

První ze sdělení, které si asociace zaplatila, se objevilo v pátečním vydání MF Dnes. Na celostránkové inzerci je vyobrazen premiér Bohuslav Sobotka, jak buldozerem tlačí peníze ze státní kasy směrem k vysílači radiokomunikací.

Inzerát zobrazující premiéra se v deníku objevil v době, kdy se médium snaží obhajovat svou politickou nezávislost. Asociace chce podobná sdělení i do dalších médií umisťovat až do středy, kdy má o novele zákona o elektronických komunikacích rozhodnout ve třetím čtení Poslanecká sněmovna, uvedl pro E15.cz sekretář asociace Patrik Brom.

Inzerce kritizující vládu bohuslava Sobotky

Inzerce České asociace satelitních operátorů Autor: E15

Nákup nových set-top boxů až pět miliard korun, uvádí inzerce. O dalších 11 miliard má podle inzerce stát přijít, pokud nevydraží veškeré frekvence, jež se budou přesouvat z kmitočtů pro televizní vysílání mobilním operátorům. Frekvence pro televizní vysílání však už obsazeny jsou, a to také veřejnoprávní Českou televizí, tudíž není možné je znovu dražit.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu jsou argumenty provozovatelů satelitního vysílání v inzerci naprosto liché. „Asociace se účelově snaží využít situace a ovlivnit vývoj trhu ve svůj prospěch,“ odpověděl na dotaz E15.cz tiskový mluvčí ministerstva František Korba.

Ministerstvo uvádí, že přechodem na novou verzi vysílání DVB-T2 nevznikne státu žádná škoda. Podobné stanovisko zaujal také ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer. „Tvrzení ČASO není podloženo žádnými relevantními informacemi ani není zřejmé, jak k daným číslům (údajná škoda státu 11 miliard – pozn. red.) tato zájmová asociace došla,“ uvedl Gebauer.

Expert na televizní vysílání Jan Potůček vidí za celou kampaní pouze snahu poskytovatelů satelitního vysílání o získání dalších zákazníků – stejně tak, jako se jim to povedlo při první vlně digitalizace. „V druhé televizní digitalizaci se satelitní operátoři obávají odlivu svých zákazníků k DVB-T2, protože pozemní vysílání v novém standardu bude moci nabídnout desítky programů v HD kvalitě zdarma nebo za poplatek, který by byl ale zřejmě nižší než v případě satelitních služeb,“ sdělil Potůček.

Dalším argumentem satelitních operátorů je, že by schválení zákona by znamenalo nedovolenou státní podporu, která by mohla vyústit sporem u Evropské komise. Asociace si v Bruselu stěžuje především na peníze, které stát investuje do infrastruktury pozemního vysílání. Podle sekretáře asociace Broma se jedná o podporu konkurence, státní instituce však kontrují tím, že postup s Evropskou komisí komunikují a nepřistoupí k finanční podpoře, pokud Brusel nevydá jasné stanovisko.

Kromě poskytovatelů satelitního vysílání vyjádřili pochyby nad novelou například také zástupci České asociace elektronických komunikací, Asociace provozovatelů mobilních sítí a Svazu průmyslu a dopravy, neutrálně skončilo hlasování hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Státní instituce však doufají, že pokud novela legislativním procesem projde, začnou se frekvenční pásma uvolňovat za tři roky. Celý přesun k novému standardu DVB-T2 by měl skončit o rok později.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah