SERIÁL: Startupy, které hýbou světem (II)

Clever propojuje školy s on-line výukou
Startup Clever ukazuje, že mladé technologie začínají stále více pronikat i na půdu vzdělávání. Vznikl v červnu 2012 a v tuto chvíli ho už používají tři tisícovky amerických škol. Peníze vývojáři získali od fondů jako je Google Ventures, ale také třeba od herce Ashtona Kutchera.
Základní myšlenkou Cleveru je propojit nové vzdělávací aplikace a e-learning se školním informačním systémem. Školy pro výuku používají čím dál tím víc i nejrůznější software a kombinují tradiční výklad s online aktivitami. „Jenže všechny tyto aplikace jsou jako samostatné enklávy. My je propojujeme přímo se školami,“ vysvětlil pro Forbes zakladatel Cleveru Tyler Bosmeny.
Clever umí výsledky studenta z různých online výukových aplikací (DreamBox, Scientific Learning nebo MasteryConnect) převést do informačního systému školy. Učitelé tak mají přehled o pokrocích studentů i v online činnostech.
Clever zároveň bezpečně spravuje i další data, která o studentech škola sbírá. Učitelé přes něj mohou přehledně vyhodnocovat statistiky o docházce, známkách či bodech v testech.
Clever byl oceněn na Software & Information Industry Association (SIIA) Ed Tech Innovation Incubatoru. Zároveň ho porota označila za startup, který má výrazné šance uspět. Moderní a přehledné zpracování dat o studentech by školám jistě slušelo.
Clear: seznam úkolů v mobilní „cool“ verzi
Startup Clear se inspiroval knihou „Checklist Manifesto“ doktora a přispěvatele New Yorkeru Atula Gawandeho. Ta ve zkratce uvádí to, že jednoduchý seznam úkolů k odškrtávání (či odfajfkování) pomáhá zvládat i velmi komplexní situace. Podle Gawandeho zjednodušuje řešení různých situací v medicíně, pomáhá při vývoji technologií a může být prospěšný třeba i při živelních neštěstích.
Clear, který založil v únoru 2012 Dan Counsell přenáší odškrtávací seznam do moderního prostředí iPhonů a dělá z plnění povinností a úkolů, s určitou nadsázkou, příjemnou a sexy zábavu.
Samozřejmě povinnosti za vás aplikace sama nevyřeší, ale tzv. „to-do list“ má skvělý design a příjemné ovládání, které přináší jisté uspokojení, když označujete splněný úkol. Samozřejmostí je barevné rozlišení naléhavosti povinností a libovolné množství různých seznamů.
Jak Clear vypadá a funguje se můžete podívat na tomto videu:
Paper – skicy a malování pro éru tabletů
Aplikace Paper přináší skvělé možnosti jak vytvářet rychlé skicy či kreslit mapky nebo grafy v prostředí tabletů. Stojí za ní Georg Petschnigg a uživatelé ji mohou stahovat od loňského března. Je to jako Adobe Illustrator pro iPady, shrnuje to Business Insider.
Paper umožňuje nakreslit i poměrně jemné detaily pouze prsty. Možné je si ale navíc koupit i speciální elektronický fix. Vychytávkou aplikace je, že umí věrně napodobit kolorování vodovkami, takže mnohdy výsledné nákresy vypadají, jako by byly vytvořeny na papíře a následně naskenovány.
Možnosti práce s aplikací Paper představuje video:
Lua: moderní a mobilní koordinace pracovních skupin
Startup Lua, který založil v červnu 2012 Michael DeFranco, si všiml posilující pozice sociálních sítí pro firmy, jako je třeba Yammer nebo Asana. Yammer nazývaný„Facebook pro firmy“ umožňuje zaměstnancům podniku vkládat příspěvky, obrázky, videa, ankety a další obsah a ostatní pak mohou na tento obsah reagovat. Funkce jsou přizpůsobené potřebám firem, je tedy možné například sdílet a editovat dokumenty, vytvářet pracovní skupiny, koordinovat kalendáře.
Lua podobné možnosti co nejvíce přizpůsobuje potřebám pracovníků, kteří nemají svůj pracovní stůl a jsou většinu času v terénu. Funguje v rámci smartphonů a je ideální třeba pro produkci filmu či nějakého koncertu. Vhodná je ale i pro různé stavební týmy.
Lua chce pomáhat skupinám s koordinací práce jen díky šesti různým obrazovkám a dvěma klikům, shrnuje motto aplikace DeFranco.