Televizní éter čeká další část digitalizace

Do jednoho multiplexu se namísto současných pěti televizních stanic nově vejde šestnáct až dvacet kanálů ve standardní kvalitě vysílání. ČTÚ předpokládá, že výběrové řízení na prodej volných kmitočtů, umožňujících vybudování plnohodnotných sítí v DVB-T2, vypíšou nejdříve v roce 2015.
Radiokomunikace slibují, že pak velmi razantně klesne i poplatek za šíření signálu, který vybírají od televizí. V konečném důsledku by se v éteru mohlo objevit více menších a specializovaných stanic, nejenom plnoformátové kanály typu Novy, Primy či TV Barrandova.
Radim Pařízek: Televizi Pohoda financuji z vlastních úspor
Jiří Vykydal: Na trhu se hraje až o devět televizí
„Standard DVB-T2 také umožní vytvořit speciální multiplex pro placené televize, které diváci znají z jiných platforem, jako je satelit či kabelové sítě. Zároveň bude možné v pozemním vysílání šířit více kanálů ve vysokém rozlišení HD,“ vysvětluje generální ředitel Českých Radiokomunikací (ČRa) Kamil Levinský.
Jenže jak to u moderních technologií bývá, zavádění nového standardu má své „ale“. Jednak diváci budou muset znovu měnit své televizory či set-top boxy za nové, které podporují formát DVB-T2. S přístroji, které v sobě mají zabudován DVB-T tuner, totiž signál v novém standardu nepřijmete; obráceně to možné bude. A především bude muset stát, v daném případě reprezentovaný ČTÚ, udělat pro DVB-T2 místo v éteru, respektive přeorganizovat využití kmitočtů pro různé technologie.
Více čtete v aktuálním vydání týdeníku Euro