Trnitá cesta na vrchol: Jak se po letech daří byznysmenům, kteří patřili mezi „mladé pušky“

VÍT HORKÝ (35): Spolu s Damianem Brhelem založil společnost Brand Embassy, která klientům poskytuje nástroje pro zákaznický servis. Strategií firmy, kterou koupila izraelská společnost NICE, je v této službě co nejvíce využít možností automatizace, která je stále dokonalejší. Transakce šla do stovek milionů korun. Po prodeji Brand Embassy založil neziskovou organizaci Founder, která sdružuje komunitu více než 500 českých zakladatelek a zakladatelů firem s globálními ambicemi.

VÍT HORKÝ (35): Spolu s Damianem Brhelem založil společnost Brand Embassy, která klientům poskytuje nástroje pro zákaznický servis. Strategií firmy, kterou koupila izraelská společnost NICE, je v této službě co nejvíce využít možností automatizace, která je stále dokonalejší. Transakce šla do stovek milionů korun. Po prodeji Brand Embassy založil neziskovou organizaci Founder, která sdružuje komunitu více než 500 českých zakladatelek a zakladatelů firem s globálními ambicemi. Zdroj: Vlastní archiv

JAN ŘEŽÁB (34): Jeden z nejznámějších mladých podnikatelů, který se do médií dostal už před deseti lety, má za sebou i bankrot své firmy Redboss. Před více než třemi lety založil společnost Time is Ltd., kterou využívá například i Rohlik.cz. Pro dnešní rok společnost plánuje tržby v desítkách milionů korun.
LUKÁŠ KOŘÍNEK (33): Se svou firmou Shopsys, která se zabývá vývojem středních a větších internetových obchodů, vybudoval stovky e-shopů, mezi nimiž nechybí například Okay, Mountfield či Sconto. Letos cílí na tržby sto milionů korun.
ZDENĚK CENDRA (35). V 16 letech založil firmu SuperHosting, která zajišťuje pronájem a správu webů. Od roku 2013 se jeho dominantním byznysem stává firma CDN77, která spravuje servery, čímž zajišťuje plynulý přenos dat svým klientům. Jejími zákazníky jsou celosvětově významné weby z 96 zemí světa, především ze Spojených států. Letos by měl dle odhadů utržit přes dvě miliardy korun.
OLIVER DLOUHÝ (33): Mladší bratr herců Michala a Vladimíra Dlouhého založil vyhledávač letenek Kiwi.com, původně pod názvem Skypicker. Před čtyřmi roky tato služba zvítězila v žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě, ale nyní na ni silně dolehla pandemie. Po náročném roce, kdy tržby v jednu chvíli spadly takřka na nulu, se situace pomalu začíná zlepšovat. Na mnoha trzích včetně Česka už je Kiwi podle Dlouhého výrazně nad předpandemickými čísly.
LUKÁŠ STIBOR (33): Spoluzakladatel vývojářského studia Cleevio se na první pohled z médií trochu ztratil. Prodal podíly jak v Gamee, tak Angee. Zatímco mobilní platformu Gamee za více než sto milionů koupila hongkongská videoherní společnost Animoca, hardwarový autonomní domácí bezpečnostní systém Angee převzala britská firma Featherstone Solutions. Nyní už ale Lukáš Stibor opět pracuje na nových projektech, zatím je ale podle něho předčasné o nich hovořit.
7 Fotogalerie
Ondřej Souček

Před třemi lety představil Magazín E15 osm mladých nadějných byznysmenů, kteří už v útlém věku protáčeli miliony a nebáli se jít do světa. Nyní se k těmto „mladým puškám“ vracíme. Jejich podnikatelské cesty vedou každá jinudy. Někteří poprvé zažívají propad tržeb, jiní jsou poprvé v roli zaměstnance, další čelí své dosud nejtěžší zkoušce, když jejich byznys zdecimovala pandemie. Jeden z nich ale svůj růst rozjel tak, že jej brzy můžeme čekat v Top 100 nejbohatších Čechů a Slováků Magazínu E15.

Václav Muchna, Zdeněk Cendra, Petr Svoboda, Lukáš Stibor, Vít Horký, Oliver Dlouhý, Jan Řežáb a Lukáš Kořínek. Většina z nich sází na software, který je při růstu poptávky jednoduše škálovatelný. Jsou mezi nimi ale i tací, kteří se nebojí konkurovat světu i s tiskárnami vyráběnými v Česku nebo inovativním marketingem.

Osmička byznysmenů je součástí jednoho velkého propletence vztahů, ve kterém se téměř každý zná s každým. Například Kořínek působil v Řežábově firmě Redboss, ten zase před třemi lety prodal analytickou společnost Socialbakers a nyní řídí další analytický start-up Time is Ltd. Dlouhý měl zas několik let podíl ve start-upu Angee, který spoluzaložil Stibor. Další start-up, na jehož založení se podílel, Gamee, pak řídí Řežábova manželka Božena. A takhle by se dalo pokračovat.

Kompletní žebříček miliardářů najdete v novém Magazínu E15. Pokud již máte E15 Premium, najdete ho v našem online archivu.

Všechny zmíněné však pojí i potřeba být každý den o nějaký ten kus dál a růst. Jsou závislí na adrenalinu, který se dostavuje při řešení každého na první pohled fatálního problému. V praxi to znamená, že řada z nich už několik let jede na maximum, několikrát se ocitli na hraně svých možností, prošli krachy nebo museli začít znovu od nuly.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!