Ulov si svého ajťáka. Miliardové firmy z USA pořádají v Česku hony na experty

Prostory kanceláře firmy Splunk v San Francisku

Prostory kanceláře firmy Splunk v San Francisku Zdroj: Splunk

Americká burza Nasdaq
2
Fotogalerie

Do vývojových a inženýrských aktivit se v Česku podle informací deníku E15 pouštějí čtyři další americké softwarové společnosti. Newyorský Datadog a kalifornský Splunk se obchodují na burze Nasdaq. Grape Up a TruU jsou soukromě vlastněné firmy se značným růstovým potenciálem. A další vývojářské společnosti z USA rozšiřují v tuzemsku své stavy.

Tržní hodnota Splunku na burze přesahuje patnáct miliard dolarů, zhruba 353 milionů korun, při ročních tržbách 2,7 miliardy dolarů s posledním meziročním růstem dvacet procent. Firma je známá zejména díky softwaru pro práci s datovými údaji generovanými počítačovými systémy, takzvanými logy.

Splunk začal v Česku hledat softwarové inženýry a technické odborníky pro podporu prodeje. Podnik zatím tuzemské investice nekomentuje. Sídlit však bude v pražském Karlíně a se vstupem mu pomáhá státní agentura CzechInvest.

Co je to esport?

Video placeholde
• Videohub

„Věnujeme se projektům s vyšší přidanou hodnotou a s potenciálem vytváření kvalifikovaných pracovních míst, nikoliv takzvaným montovnám,“ sdělil deníku E15 mluvčí CzechInvestu David Hořínek. „Splunk už se během vstupu na český trh stal mimo jiné sponzorem ČVUT, partnerem Czechitas a podporuje místní technologický ekosystém.“

Práce z domova pomáhá

Expanzi zahraničních IT firem na tuzemském trhu mimo jiné usnadňují procesy pro práci na dálku zavedené během kovidu. Toho využívá Datadog. „Nabízí možnost pracovat z domova bez nutnosti budovat kanceláře. Chtějí u nás lidi se znalostí jazyků C++, Java, Python a open source,“ popsal deníku E15 jeden z oslovených softwarových inženýrů.

Datadog má na Nasdaqu hodnotu třicet miliard dolarů, tržby přes miliardu dolarů a poslední meziroční růst sedmdesát procent. Firma vytváří software pro monitoring cloudu, databází a dalších aplikací. Zaměstnává 3200 lidí.

Firma Grape Up sídlící v kalifornském městě Santa Clara chystá v Praze oddělení výzkumu a vývoje, které naváže na podobné kanceláře v Polsku. „Začneme s deseti lidmi a v příštím roce expandujeme k padesáti. V Praze budeme pracovat na cloudových a AI technologiích pro klienty, jako jsou Porsche, VW, Hertz, Europcar nebo Allstate,“ popsal deníku E15 spoluzakladatel Grape Up Roman Swoszowski.

„Praha je velký IT hub napojený na univerzity. Česko také patří mezi deset světových zemí s nejlepším hodnocením vývojářů,“ doplnil Swoszowski.

Jak na hesla, to ví TruU

Společnost TruU z kalifornského Palo Alto se snaží pomocí AI a vytvářením identit nahrazovat uživatelská hesla. V Česku začíná s deseti lidmi, ale otevřela pozice pro více než dvojnásobek. Společnost zamýšlí výrazně investovat. „Praha se stane centrem všech našich evropských aktivit,“ naznačil výkonný ředitel TruU Lucas Budman.

Rozšiřování výzkumu a vývoje v Česku chystá například firma Jamf se sídlem v Minneapolis. Podnik s tržní hodnotou 2,8 miliardy na Nasdaqu a ročními tržbami půl miliardy dolarů loni zakořenil v Brně. Za 400 milionů dolarů koupil společnost Wandera, která na Moravě vybudovala vývoj se 140 lidmi. Společnost nabízející technologie pro zabezpečení zařízení od Applu a sítí chce v Brně ročně přidávat kolem čtyřiceti vývojářů.

V Česku už nějakou dobu trvá po vývojářích obří poptávka. Přesto stále láká nové investory, stejně jako zahraniční zájemce o práci.

„Stále minoritní roli hrají nižší platy. Ale je zde zejména důraz na kvalitu, procesy a profesionalitu,“ uvedl viceprezident a ředitel pražského vývoje americké firmy SentinelOne Martin Matula. Ta chce v tuzemsku investovat miliardu a najmout tři stovky odborníků. Na newyorské burze má hodnotu šest miliard dolarů.

Firmy v rámci přetahování se o vývojáře nabízí stále více firemní akcie. „Dáváme RSU (Restricted Stock Units – zaměstnanec má nárok na určitý počet akcií, přičemž po vypršení určité lhůty je s hodnotou akcií nakládáno jako s každým jiným nákladem na zaměstnance – pozn. red.). Zaměstnanec tak zadarmo dostanete určitý balík akcií. Máme čtyřletý vesting (automaticky se„navestují“ opce zbývající do konce období třeba při prodeji firmy – pozn. red.)  a jednoletý cliff (pokud člověk odejde do prvního výročí, nedostane nic, „spadne z útesu“ – pozn. red.). První čtvrtina RSU se uvolní za rok a poté se kvartálně vestuje. Tato nabídka je plošná, není limitovaná na vývojáře,“ vysvětlil Matula.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!