Vize budoucnosti: interkontinentální balistické humanitární střely | E15.cz

Vize budoucnosti: interkontinentální balistické humanitární střely

Start rakety
Start rakety
• 
ZDROJ: CTK/AP

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako futuristické uplatnění teze „překovat meče na radlice“ se může zdát nápad japonského doktoranda, který navrhuje využít vyřazené hnací části interkontinentálních balistických střel (ICBM) k rychlé distribuci humanitárního materiálu.

Balistické střely by měly být využívány jako rychlá reakce v případě přírodních katastrof nebo v okamžiku, že konvenční humanitární složky nemohou dorazit do katastrofou postiženého regionu včas, nebo když je dostupnost postižené oblasti komplikována poškozenou infrastrukturou. Humanitární pomoc by byla v raketách jednoduše vystřelena a na postižený region by se pak z rakety snesla na padácích.

Student vesmírné architektury na Tokijské univerzitě Huai-Chien Chang svůj koncept přednesl na nedávné konferenci Amerického institutu letectví a kosmonautiky a na jeho příspěvek upozornil server Space.com. Chang nicméně přiznal, že nemá představu, kolik by takový humanitární balistický program mohl stát, nicméně doplnil, že právě vyřazované motory z amerických a ruských raket jsou stále funkční a jejich začlenění by velmi významně snížilo konečnou cenu celého projektu.

O realizovatelnosti celé myšlenky se nyní přou světoví odborníci, nicméně mírové využití raketové vojenské techniky již má svůj precedens. Nová vesmírná raketa Minotaur V totiž využívá ve svých prvních třech stupních motory z vyřazených ICBM Peacekeeper, které na konci studené války standardně nesly jaderné hlavice o síle 300 kilotun TNT.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah