Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina se v pondělí zúčastní jednání s Ruskem v Istanbulu, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025) Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

První záběry z ruské příhraniční Brjanské oblasti po nehodě vlaku, který narazil do zříceného mostu
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov
Americký prezident Donald Trump.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (duben 2025)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Užhorodou, sešel se s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem /20.5.2025)
153 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Ukrajinská delegace se v pondělí zúčastní přímých jednání se zástupci Ruska v Istanbulu, oznámil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl, že určil ukrajinské pozice před rozhovory v Istanbulu a že tým jeho země povede ministr obrany Rustem Umerov.

Důležité události posledních dní:

  • Ukrajina i Rusko chtějí příměří, tvrdí turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který tento týden jednal v Kyjevě i Moskvě.
  • Podle ukrajinských médií Rusko minulý víkend podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
  • Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.

Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

28. května 2025 · 09:13

Rusko shromažďuje přes 50 tisíc vojáků u Sumské oblasti, Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě, uvedl Zelenskyj podle Reuters.

28. května 2025 · 08:50

Rusko po jednom z největších útoků hlásí sestřelení téměř 300 ukrajinských dronů

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila bezmála 300 ukrajinských dronů nad celkem 13 oblastmi na západě země. Šlo by tak o jeden z největších ukrajinských vzdušných útoků na ruské území od začátku války. Zničení desítek bezpilotních prostředků nepřítele hlásí také Ukrajina.

28. května 2025 · 08:14

Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes navštíví Německo, setká se s kancléřem Merzem, potvrdil mluvčí německé vlády. Jednat budou o další podpoře Kyjeva.

28. května 2025 · 06:35

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že sestřelilo přes sto ukrajinských dronů

Ruská protivzdušná obrana v úterý večer za tři hodiny zachytila nebo zničila 112 ukrajinských dronů, z nichž část mířila na Moskvu. S odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany o tom napsala agentura Reuters.

27. května 2025 · 20:13

Ukrajina buduje v obcích poblíž fronty síť podzemních škol uvedl ministr

Ukrajina buduje síť podzemních škol v oblastech poblíž frontové linie. Aktuálně vznikají přibližně dvě stovky takových škol, uvedl dnes ministr digitalizace Mychajlo Fedorov podle agentury Interfax Ukrajina na konferenci o vzdělávání v Kyjevě.

27. května 2025 · 18:26

Putin si hraje s ohněm, uvedl americký prezident Trump

Ruský prezident Vladimir Putin si zahrává s ohněm a neuvědomuje si, že kdyby nebylo amerického prezidenta Donalda Trumpa, staly by se už Rusku skutečně zlé věci. Trump to dnes bez podrobností uvedl v příspěvku na své sociální síti Truth social.

Trump původně sliboval ukončit ruskou agresi vůči Ukrajině hned první den po svém návratu do Bílého domu a opakovaně z války vinil především napadenou a stále se bránící Ukrajinu. V posledních dnech po neúspěšné snaze o třicetidenní příměří a stupňujících se ruských útocích proti Ukrajině však přitvrdil svou rétoriku vůči Kremlu. Několikrát naznačil, že zvažuje další sankce proti Rusku, dosud o nich ale nerozhodl.

27. května 2025 · 16:05

Ruská právnička dostala 7,5 roku za výrok, že se Putin zbláznil

Moskevský soud dnes v nepřítomnosti odsoudil právničku Anastasiji Burakovovou k 7,5 roku vězení za šíření lživých zpráv o ruské armádě. Sama Burakovová podle serveru BBC News tvrdí, že ji ruské úřady pronásledují za to, že v roce 2023 na protiválečné demonstraci v Tbilisi prohlásila, že se ruský prezident Vladimir Putin zbláznil a ničí ukrajinská města. Obžaloba žádala pro Burakovovou 8,5 roku za mřížemi.

27. května 2025 · 14:54

Trump zvažuje sankce proti Rusku, je frustrovaný Putinem, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump tento týden zvažuje, že uvalí sankce na Rusko, jelikož ho šéf Kremlu Vladimir Putin čím dál více frustruje pokračujícími útoky na Ukrajinu a pomalým tempem mírových rozhovorů. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na osoby obeznámené s Trumpovými úvahami.

27. května 2025 · 14:29

Reuters: Kyjev by rád dovážel plyn transbalkánským plynovodem za nižší poplatky

Ukrajinský energetický regulátor schválil mechanismus pro dovoz plynu z Řecka prostřednictvím transbalkánského plynovodu. Schválený mechanismus by měl zajistit, že se země vyhne vysokým tranzitním poplatkům. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské ministerstvo energetiky.

27. května 2025 · 13:10

AP: V ruském zajetí zemřelo přes 200 Ukrajinců, pitvy svědčí o brutalitě

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo v ruském zajetí více než 200 ukrajinských válečných zajatců, napsala dnes agentura AP. K mnoha úmrtím pravděpodobně přispělo týrání v ruských věznicích, dodala agentura s odvoláním na zástupce lidskoprávních organizací, OSN, ukrajinské vlády a ukrajinské soudní lékařky, která provedla desítky pitev mrtvých válečných zajatců. Ruské úřady na žádost o komentář nereagovaly.

Ukrajinského vojáka Serhije Hryhorjeva ruská armáda zajala v roce 2022, když bránil město Mariupol. Jeho rodina přesto věřila, že se nakonec vrátí domů v pořádku. Rusko je totiž podle mezinárodního práva povinno chránit válečné zajatce, napsala AP. Do vlasti se však vrátily jen pozůstatky devětapadesátiletého muže. V ruském úmrtím listu stálo, že zemřel na mrtvici. Pitva provedená na Ukrajině a slova jiného bývalého válečného zajatce, který s ním byl zadržován, však svědčí o násilí a zanedbávání lékařské péče ze strany jeho věznitelů, píše agentura.

27. května 2025 · 12:07

MOV potvrdil, že ruské a běloruské týmy nebudou startovat na OH 2026

Olympijské hry 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo budou bez zástupců Ruska a Běloruska v týmových soutěžích. Zákaz startů družstev z obou zemí, který je platný od invaze na Ukrajinu v roce 2022, potvrdil Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Padla tak možnost, že by se v hokejovém turnaji představila ruská sborná.

„Doporučení výkonného výboru MOV z března 2023 týkající se týmů sportovců s ruským pasem zůstává v platnosti,“ uvedl MOV. „Je založeno na skutečnosti, že skupinu neutrálních individuálních sportovců nelze ze své podstaty považovat za tým. Bereme na vědomí, že IIHF potvrdila, že se bude tímto doporučením řídit,“ dodal.

27. května 2025 · 10:43

Merz řekl, že popsal jen několik měsíců trvající praxi, když v pondělí uvedl, že Ukrajina už nemusí dodržovat omezení doletu dodaných zbraní.

27. května 2025 · 08:20

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 60 dronů, z nichž 43 zneškodnila protivzdušná obrana, informovalo ráno ukrajinské letectvo.

27. května 2025 · 08:05

Rusko hlásí sestřelení 99 ukrajinských dronů nad sedmi oblastmi

Ruské ministerstvo obrany oznámilosestřelení 99 ukrajinských dronů během noci na dnešek nad sedmi ruskými regiony. Ukrajinské letectvo v noci na platformě telegram varovalo před útoky ruských dronů, leteckých pum a hrozbou raket, o celkovém rozsahu ruského vzdušného útoku ale zatím neinformovalo. Z Ruska nejsou dostupné informace o případných škodách nebo obětech, ukrajinské úřady informovaly o dvou zraněných v Dněpropetrovské oblasti.

„Aktivita nepřátelského taktického letectva na východním směru. Hrozba použití leteckých zbraní! (Letecké bomby) KAB na Doněckou oblast,“ zněla jedna z nočních výstrah ukrajinských vzdušných sil. Další varovaly před ruskými bezpilotními letouny v řadě ukrajinských regionů nebo před úderem řízených leteckých pum na některé oblasti.

26. května 2025 · 21:17

Peskov popřel, že by se Rusko podílelo na žhářských útocích proti Starmerovi

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes popřel, že by se Rusko podílelo na žhářských útocích, které počátkem měsíce cílily na nemovitosti a vůz spojované s britským premiérem Keirem Starmerem. Informovala o tom agentura AP. Deník Financial Times minulý týden napsal, že britské úřady zapojení Moskvy do útoků prověřují.

„Londýn má sklon podezřívat Rusko ze všeho špatného, co se v Británii stane,“ řekl Peskov na pravidelném tiskovém brífinku v Moskvě. „Všechna tato podezření jsou nepodložená a často úsměvná,“ dodal.