Agentura během Hniličkova vedení platila 40 tisíc za přezutí pneumatik

Národní sportovní agentura si za vedení Milana Hnilička počínala nehospodárně.

Národní sportovní agentura si za vedení Milana Hnilička počínala nehospodárně. Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Podle zjištění Radiožurnálu agentura v listopadu 2019 pro Hniličku a dva místopředsedy pořídila tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH.
Kontroloři se pozastavili také nad výběrem služebních notebooků a mobilních telefonů, kde podle nich nerozhodovaly parametry, ale preference značky Apple.
Milan Hnilička před deseti dny na post předsedy agentury rezignoval.
4
Fotogalerie

Národní sportovní agentura v době, kdy byla řízena Milanem Hniličkou, jednala nehospodárně, tvrdí kontroloři ministerstva financí. Na jejich zjištění upozornil Radiožurnál, který má protokol k dispozici. Kontroloři v něm například vytýkají, že agentura kupovala drahá služební auta bez soutěže. 

Hnilička před deseti dny na post předsedy agentury rezignoval. Tvrdil, že s výsledky kontroly ministerstva financí nemá jeho odstoupení nic společného. Rozhodl se tak prý z osobních důvodů kvůli extrémnímu pracovnímu vytížení.

Podle zjištění Radiožurnálu agentura v listopadu 2019 pro Hniličku a dva místopředsedy pořídila tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH. K nim koupila od téhož dodavatele zimní pneumatiky s disky za dalších 151 tisíc korun. Kontroloři se domnívají, že agentura zakázky rozdělila, aby se vešla do dvoumilionového limitu a mohla nakupovat bez výběrového řízení.

"Postupem zadavatele došlo k porušení pravidla pro zadávání veřejných zakázek," napsali kontroloři do protokolu. Za výměnu pneumatik na jednom superbu zaplatila agentura přes 39 tisíc korun bez daně.

Za problematickou považují kontroloři také prezentaci plánů na vybudování multifunkčních hal, kterou si nechala agentura vypracovat od soukromé firmy, ačkoliv k ní sama dodala podklady. Konečná prezentace měla čtyři strany, přičemž každá z nich přišla na více než 12 tisíc korun. Vyrobila ji firma Economic Impact, jejíž jednatel Ondřej Špaček se hájí, že připravit informačně hutný materiál na několik málo stran bylo velice pracné.

Kontroloři se pozastavili také nad výběrem služebních notebooků a mobilních telefonů, kde podle nich nerozhodovaly parametry, ale preference značky Apple. Podle agentury byly výrobky této značky vybrány kvůli vyššímu zabezpečení. Agentura také odměňovala své zaměstnance nad rámec jejich pracovních smluv. V letech 2019 a 2020 s nimi uzavřela ještě 84 dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, z nichž vyplatila bezmála čtyři miliony korun.

Kontroloři zjistili v hospodaření agentury celkem 32 pochybení. Server Seznam Zprávy už dříve upozornil například na problémy v nastavení dotací. Definitivní závěry kontroly ještě ministerstvo financí nezveřejnilo, ale podle mluvčího resortu Šimona Blechy částečně vyhovělo námitkám agentury jen ve dvou případech. Agentura pod vedením nového předsedy Filipa Neussera bude muset přijmout opatření k nápravě nedostatků. Za zjištěná pochybení jí hrozí pokuty.