Analytici: Růst mezd může vést k rekordním vánočním útratám | E15.cz

Analytici: Růst mezd může vést k rekordním vánočním útratám

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dnešní údaje o vývoji průměrných mezd naznačují, že letošní tržby obchodníků díky rostoucí spotřebě mohou být rekordní. Současné tempo ale není podle analytiků dlouhodobě udržitelné, protože je větší než růst produktivity práce. To přitom ohrožuje konkurenceschopnost firem, upozornili někteří ekonomové.

Navíc rostoucí mzdy zřejmě podpoří růst cen, což by mohlo vést k tomu, že Česká národní banka nebude nucena prodloužit režim devizových intervencí. Růst mezd by totiž měl pokračovat i v příštím roce. 

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve sledovaném období 23.527 korun a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl vyšší o 5,1 procenta. Růst mediánu tak podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazuje, že mzdy v ekonomice rostou rovnoměrněji, respektive že se rychleji přidává lidem s nižšími příjmy.

"Z důvodu svižného růstu reálných mezd lze čekat spotřebitelské žně v adventní nákupní sezoně a také v prvních týdnech po Vánocích, kdy Češi budou masivně využívat slevových akcí. Zdá se, že Ježíšek bude letos opravdu bohatý. Optimistická nálada spotřebitelů bude svou intenzitou na přelomu roku atakovat svá historická maxima," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Ze znalosti výsledků prvních tří čtvrtletí lze podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška spolehlivě předpovědět, že reálný růst mezd bude letos nejvyšší od roku 2007. "V příštím roce by pak měla dynamika mezd dále mírně zrychlit, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace bude růst reálných mezd v příštím roce pomalejší," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Růst mezd by měl přitom podle Dufka potěšit nejen zaměstnance, ale i Českou národní banku. Ta si totiž od toho slibuje zesílení inflačních tlaků, které napomohou k naplnění dvouprocentního cíle inflace v roce 2017. "Aktuálně mzdy rostou dokonce rychleji, než ČNB předpokládala ve své prognóze, což by spolu s aktuálně rychlejší inflací mělo přispět k neprodlužování tvrdého kurzového závazku centrální banky o další čtvrtletí," uvedl. ČNB zatím uvádí, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že současné tempo růstu mezd je sice příznivé pro finanční situaci domácností a podporuje růst spotřebitelské poptávky, nicméně není dlouhodobě udržitelné. "Mzdové náklady na zaměstnance se meziročně zvýšily o 4,3 procenta, zatímco produktivita práce jen o 1,4 procenta. Jednotkové mzdové náklady tak stouply o 2,8 procenta. Rychleji tento ukazatel rostl naposledy na začátku roku 2008," uvedl. Další tlak na rychlejší růst mezd tak podle něj jen ohrozí konkurenceschopnost českých firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video