ANO ideově vykrádá ostatní strany, říká lidovec Bartošek | E15.cz

ANO ideově vykrádá ostatní strany, říká šéf lidoveckých poslanců Bartošek

Nguyen Thuong LyPavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Navzdory tomu, že KDU-ČSL je malá opoziční strana, chce výrazně zasáhnout do výstavby městských nájemních bytů v Praze i v dalších regionech. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek se už dohodl s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou na vzniku vládní koordinační rady pro bytovou politiku. „Nejméně náročné je změnit fungování Státního fondu rozvoje bydlení a dát do něj dostatek peněz. A umožnit starostům, kteří mají připravené projekty, začít stavět,“ říká.

Premiér Andrej Babiš řekl, že se vláda nebude chovat arogantně a bude chtít s opozicí spolupracovat v zahraniční politice, digitalizaci státní správy nebo na urychlení výstavby dopravních projektů. Věříte mu?

Jak ho znám z fungování v předchozí vládě, tak mu moc nevěřím, protože dělal fauly i na své koaliční partnery. Za lidovce mohu říct, že jsme připraveni na jednání a o smysluplných věcech se bavit. A když návrhy nebudou mít hlavu a patu, budeme v opozici. Ale otázka digitalizace je naprosto klíčová. Rozvoj státní správy a snížení byrokracie smysl mají.

Máte představu, jaké návrhy byste mohli s koalicí prosadit?

Základem je pro nás změna důchodového systému směrem k ženám. Nynější stav je velmi nespravedlivý, ženy mají v průměru o dva tisíce korun méně než muži. Prosazujeme, aby měly za každé vychované dítě k penzi pětistovku navíc a šly dříve do důchodu. Dalšími oblastmi je problém družstevního bydlení nebo silné podfinancování mzdových prostředků pro policii. Ti, kteří dnes nastupují k policii, nemají ani tolik, co prodavačky v Lidlu. Připravuji také zákon na ochranu investic.

Pomohou vám s prosazením další poslanecké kluby?

Diskutoval jsem otázku ochrany investic, tam to vypadá, že by to podporu mít mohlo. Na druhou stranu je třeba na rovinu říct, že do Poslanecké sněmovny přijdou dobré návrhy, které jsou ale vládou zamítnuty, aby následně vláda přišla s tím samým návrhem a prodala ho jako vlastní úspěch. Je to ideové vykrádání jiných stran.

Které předlohy vám nebo jiným stranám ANO takto zcizilo?

Když se například hlasovalo ve sněmovně o našich návrzích na změnu vdovských důchodů, ČSSD řekla, že je nutné to řešit. Ale náš návrh nepodpořili s tím, že v co nejkratší době připraví vlastní na ministerstvu. Vláda také zamítla návrh Starostů, který dával možnost zrušit výměnu peněz ve směnárně. A pak přišla s něčím podobným.

Velkým politickým tématem je pro většinu lidí nedostupné bydlení, KDU-ČSL navrhuje výstavbu městských bytů. Jak ale chcete řešit zdlouhavá povolovací řízení?

Jedna věc je dát starostům do ruky nástroj, aby mohli stavět. Druhá pak upravit zákony. To, co můžeme udělat a je to časově nejméně náročné, je změnit fungování Státního fondu rozvoje bydlení a dát do něj dostatek peněz. Kvůli tomu se nemusí změnit zákon. Umožnilo by to starostům, kteří mají připravené projekty, začít stavět. Jakákoliv změna zákona je vždy nadlouho a souhlasím s tím, že legislativa je nesmírně složitá. Každý nový stavební zákon situaci spíš komplikuje. Je to na celkovou revizi této normy, musejí být zjednodušena stavební řízení.

Jak si výstavbu bytů představujete?

Chceme, aby si města rozšiřovala svůj bytový fond, v Česku chybí kolem padesáti tisíc bytů. Máme spočítáno, že když se budou stavět námi navrženým způsobem, tedy posílením státního fondu, tak se cena nájmů sníží zhruba o třetinu. Náš bývalý hejtman Stanislav Juránek tak postavil na jižní Moravě tisíc bytů, takže to máme ověřené v praxi. Města mohou stavět sama nebo ve spolupráci s firmami. Je potřeba jasně říct, že chceme, aby to byl dlouhodobý projekt.

Už jste si sehnali politickou podporu?

Nedávno jsem se setkal s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou z ANO. Přislíbila, že udělá analýzu stavu a možností. Našli jsme ve státním fondu dva programy, pomocí nichž by se to dalo realizovat. Budu svolávat jednání se Svazem měst a obcí a se Sdružením místních samospráv.

Navrhujete založit Radu pro koordinaci bytové politiky, která by měla fungovat napříč rezorty. Přesvědčil jste o tom ministryni Dostálovou?

Jsem přesvědčen, že by to chtělo vládního zmocněnce, a po dohodě s paní ministryní jsme řekli, že by bylo dobré vytvořit právě tuto radu. Otázka bytové výstavby se týká více ministerstev – financí, místního rozvoje a částečně i práce a sociálních věcí. Je to natolik obsáhlé téma, že je třeba se vzájemně koordinovat. Až rada vznikne, celý proces by se měl podstatně urychlit.

Kdo by měl v radě usednout?

Zástupci těchto tří ministerstev a někdo, kdo bude radě předsedat. Ten by se měl účastnit jednání vlády a výstavbu bytů koordinovat. Není na co čekat. Když chcete bydlet, nezajímá vás, že vám stát nabídne řešení za pět let.

Ovlivní nabídka nových městských bytů ceny nájmů v soukromém sektoru?

Trh s nemovitostmi jednoznačně zdivočel. V Praze si už takřka nikdo nemůže dovolit bydlet, protože to je pro většinu lidí ekonomicky nedostupné. Všichni varují, že se trh přehřál a je jen otázkou času, kdy může začít kolabovat. Až se vytvoří konkurence a města začnou nabízet lacinější nájmy, i developeři začnou zvažovat, jak vysoko je nastaví. Tento model je známý z Vídně, Berlína.

V hlavním městě jsou lidovci v současné radě a možná budou i v té příští. V podzimních volbách do magistrátu podporujete široké uskupení TOP 09, STAN, LES a Demokratů Jana Kasla. Vašemu lídrovi Janu Wolfovi má připadnout až čtvrté místo na kandidátce. Nebojíte se, že nebude moc slyšet?

Česká politická scéna obecně trpí roztříštěností, takže je důležité, abychom spojovali síly. Vždy, když máte spoustu malých, tak z toho těží ten nejsilnější a to není dobrá situace. Jestliže chceme uspět a být silní, musíme hledat silné partnery. Tomu fandím.

Minulý rok jste ale vycouvali z koalice se Starosty, protože jste měli obavy, že byste nepřekonali desetiprocentní hranici pro dvojkoalice.

Tehdy se ukázalo, že voličstvo o to nemělo zájem. Měli jsme průzkumy, které ukazovaly, že trend podpory byl klesající. A jestliže nám voliči poslali takový vzkaz, museli jsme na něj reagovat. Ale jsem přesvědčen, že je to budoucnost i celostátní politiky. Jestliže chceme vést rovnocenný souboj, musíme být silní. Protože třiceti procentům se ani s deseti procenty nedá konkurovat. Do budoucna nás čeká nutnost zamyslet se, jak vytvořit silnou protiváhu.

Uzavíráte kromě Prahy spojenectví i v dalších městech?

Na komunální úrovni je vidět, že tam, kde nemáme silné organizace, spolupracujeme se STAN, ODS, zelenými a tak dále. Máme nyní nejvíce komunálních politiků a na podzim chceme jejich posty obhájit. Jsem přesvědčený, že na to máme. Máme velkou tradici, spoustu schopných starostů a komunálních politiků. Například v jižních Čechách budeme stavět více kandidátek, než jsme měli před čtyřmi lety. O značku KDU-ČSL zájem je.

Pražský zastupitel a poslanec Jan Čižinský sbírá podpisy pro vlastní kandidaturu. Je možné, že by se v případě neúspěchu vrátil na vaši kandidátku?

Co já vím, tak stále sbírá podpisy a chce jít sám. Je to jeho strategie. Pražská organizace lidovců jde s TOP 09 a STAN. Pro mě je důležité, že jsme se byli schopni v Praze domluvit a že máme šanci realizovat naši politiku.

Jak hodnotíte působení v pražské Trojkoalici, kterou partneři v radě viní ze spousty problémů? Kvůli některým jejím členům včetně Čižinského vedly ANO a ČSSD dohodovací řízení s Trojkoalicí.

Nepřeceňoval bych to, vždy před volbami se začnou hledat problémy. Myslím, že to čtyři roky fungovalo, bylo to životaschopné. Za našeho radního Jana Wolfa mohu říct, že odvedl velmi dobrou práci. To, co lidovci měli na starost, odpracovali. Realita je taková, že ne vždy se vám povede úplně všechno. Za sebe hodnotím negativně současnou dopravní situaci v Praze.

Spolupráce stran je vidět i u kandidátů na senátory. Už jste řešili, do jakého klubu by vstoupil vámi podporovaný Jiří Drahoš, když se kromě vás opírá i o ODS, Piráty či TOP 09?

Každému, s kým vyjednáváme o případné podpoře, dopředu říkáme, že chceme mít nejsilnější senátní klub. Říkáme to i ostatním stranám. Víc než kdy dřív bude Senát skutečně chránit demokracii a naši svobodu tím, že zamezí změnám ústavy.

Do Senátu kandiduje i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Pokud byste měli nejsilnější klub, měl by ambici stanout v čele komory?

On sám o tom takto do budoucna neuvažuje. S pokorou říká, že když by přišel jako nový, měl by se spíše rozhlížet kolem sebe a se Senátem se seznamovat, než aby se rovnou ujal jeho vedení. To je postoj, který na něm oceňuji.

Za rok se konají volby do Evropského parlamentu, někteří lidovečtí europoslanci už ohlásili kandidaturu. Přichází v úvahu spojení s dalšími stranami? KDU-ČSL, TOP 09 a STAN jsou nyní v parlamentu ve stejné frakci.

Zatím jsme nic neuzavřeli, ale jak slyším hlasy z KDU-ČSL, tak se většina členů kloní spíše k tomu, abychom šli samostatně. V posledních evropských volbách jsme měli velmi dobrý výsledek, získali jsme tři mandáty. Chceme je minimálně obhájit.

Za rok bude mít vaše strana sjezd. Budete kandidovat na předsedu?

Velmi se těším, že sjezd přinese nový impulz do strany a její práce. Myslím, že ke změnám dojde a že to bude dobře. Už se mnou řada lidí mluvila, jestli bych nechtěl kandidovat na předsedu. Přemýšlím o tom, nevylučuji to, ale je důležité, aby zůstala síla v jednotě, lídrovi a dobrém týmu. Tyto věci se musejí dohromady poskládat. To je priorita.

To, že Pavel Bělobrádek už nebude znovu kandidovat, je jisté?

To nejde předjímat, protože na sjezdu vždy přijdou nějaká překvapení. Naopak jsem přesvědčen, že když bude více lidí, tak to bude dobře. Pan předseda to nevyloučil, ale ta priorita je jasně daná – senátní volby na podzim. Sjezd je až příští rok.

Jan Bartošek (47)
Vystudoval Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. Od roku 2000 pracoval jako terapeut s pacienty závislými na návykových látkách. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2006, o čtyři roky později byl zvolen zastupitelem Dačic a pak jejich místostarostou. Už sedmým rokem je místopředsedou lidovců. V letech 2013 až 2017 byl místopředsedou Poslanecké sněmovny. Od loňských voleb je šéfem poslanců své strany.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video