Audit v Národním divadle odhalil chyby v hospodaření | E15.cz

Audit v Národním divadle odhalil chyby v hospodaření

Audit v Národním divadle odhalil chyby v hospodaření
Balet Národního divadla
• 
ZDROJ: Archiv E15

ČTK

Vnitřní audit v Národním divadle ukázal špatné nakládání se státními prostředky. Nezávislou hloubkovou kontrolu první české scény před svým nástupem zadali nastupující ředitel Jan Burian a předchozí vedení ministerstva kultury. Zákon mohl být porušen například v systému odměňování, při povinných odvodech zdravotního a sociálního pojištění nebo placení zálohy na daň z příjmů.

O stavu divadla chce Burian informovat média v nejbližších dnech, zároveň se se zřizovatelem domluví na dalším postupu. Už bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) ještě před svým odchodem z funkce Buriana pověřila, aby problémy řešil a některé bezodkladně. Ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi o situaci v divadle řekl Burian dnes poté, co jej opět jmenoval do funkce.

Ve čtvrtek Balvín totiž nečekaně Buriana odvolal, přesně v den, kdy nový ředitel nastoupil. Zpět jej vrátil až na žádost premiéra Jiřího Rusnoka. Burian jmenování přijal s podmínkou, že se obnoví jeho bývalé vedení. Do svých funkcí se tedy musí vrátit zpátky šéf Činohry ND Michal Dočekal a lidé, kteří na protest proti kontroverznímu odvolání odešli.

Kvůli auditu se Burian příští pondělí chystá vydat několik opatření. „Systém odměňování kombinuje využívání autorského zákona a pracovního poměru, což ne vždy je v souladu s českými právními předpisy. Z toho plynou nějaké povinnosti z hlediska odvodu daní zdravotního a sociálního pojištění, tam také není všechno v pořádku. V některých případech jsou to snadno odstranitelné chyby,“ uvedl Burian.

V jiných se však prý postupovalo v rozporu se zákoníkem práce. V odměňování jde podle Buriana o systémovou a právní chybu, kterou lze najít napříč všemi soubory.

Aby se případné ztráty ve mzdách kompenzovaly, navýšilo ministerstvo minulý týden Národnímu divadlu rozpočet na mzdy o 50 milionů korun. Divadlo celkem hospodaří s téměř jednou miliardou korun, z toho 590 milionů dostává od zřizovatele.

Také některá ustanovení ze strany kolektivní smlouvy jsou prý v rozporu s českými právními předpisy. Modernizaci vyžaduje i oblast investic. U ostatních problémů Burian zváží, zda z nich neplyne trestněprávní odpovědnost. Situace je podle něj vážná, a proto zatím nechce být konkrétní.

Burian také zmínil, že podle auditorů je nedostatečná i průběžná kontrola z ministerstva kultury, neřídí divadlo tam, kde by mělo.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!