Babiš: ANO nechce opustit koalici, žádá odchod vedení policie | E15.cz

Babiš: ANO nechce opustit koalici, žádá odchod vedení policie

Babiš: ANO nechce opustit koalici, žádá odchod vedení policie
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Hnutí ANO nechce opustit koalici. Řekl to před konferencí k elektronické evidenci tržeb v tržnici SAPA vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj chce jen, aby koaliční partneři uznali argumenty hnutí, že změny v policii nejsou připravené, a že byl měl policejní prezident Tomáš Tuhý rezignovat.

„Znovu opakuji, že nechceme odcházet z koalice. Chceme, aby naši koaliční partneři uznali naše argumenty, že to není připravené, že je to šaškárna, že pan policejní prezident by měl na základě těchto kroků rezignovat,“ uvedl Babiš.

Babiš chce napsat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, aby na úterní jednání bezpečnostní rady státu pozval Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, odstupujícího protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu nebo ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Chovanec reorganizaci policie podepíše v úterý. Musí odejít, reagoval Babiš

„Sice jsem řekl, že tam (na Bezpečnostní radu státu) nepůjdu, ale napíši teď panu premiérovi, aby na radu pozval nejvyššího státního zástupce Zemana, pana Šlachtu, pana (šéfa protikorupční policie Jaroslava) Vilda, pana Tuhého, pana (náměstka policejního prezidenta Zdeňka) Laubeho a pana Pelikána. A pokud pan premiér říká, že chce vést odbornou debatu, tak to jsou tito lidé, kteří mají vést tu debatu,“ uvedl Babiš.

Později Babiš změnil názor a prohlásil, že pokud Sobotka na radu pozve Šlachtu a Pelikána, jednání se také zúčastní.

Chovanec kazí reputaci

Současná vláda podle ministra financí je úspěšná a její reputaci kazí někteří kolegové, jmenovitě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „A doufám, že pan premiér nakonec podpoří ten názor, že ta reorganizace není připravená, že se to odloží. A pokud 20 elitních důstojníků chce odejít, tak je to konec boje proti korupci v naší zemi,“ uvedl vicepremiér.

Spor o reorganizaci policie vypukl minulý týden poté, co policejní prezident představil návrh na sloučení dvou celostátních policejních útvarů. S tím nesouhlasil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Šlachta a rezignoval na svou funkci. Proti reorganizaci se postavila i část státních žalobců, ministr spravedlnosti a hnutí ANO. Chovanec naopak stojí za policejním prezidentem. Kauza tak vyvolala koaliční krizi. Bezpečnostní radu svolal Sobotka na úterý.

Hnutí ANO podle Babiše něj kauzu nepolitizuje, ale interpretuje hlavně názory státních zástupců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!