Babiš: Ať už se ČSSD rozmyslí, koho chce za partnera, Agrofert neprodám | E15.cz

Babiš: Ať už se ČSSD rozmyslí, koho chce za partnera, Agrofert neprodám

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: Glos Hynek/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by si měl podle šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše rozmyslet, jakého chce koaličního partnera. Babiš tak dnes v Českém rozhlasu reagoval na čtvrteční interpelace, ve kterých premiér označil Babišovo vlastnictví firem za hlavní problém koaliční spolupráce. Babiš ale záležitost popsal jinak.

„Poslal jsem mu (Sobotkovi) ráno esemesku, ať se už konečně ČSSD rozmyslí, jakého chce koaličního partnera - protože já jsem mu deklaroval, že svoji firmu neprodám,“ řekl Babiš v rádiu. Dodal, že premiér na čtvrtečním koaličním jednání neříkal nic takového jako při interpelacích ve Sněmovně.

Dnes dopoledne ale Babiš řekl, že SMS pro premiéra zněla jinak. „Ne, ne, ne, to jsem mu nepsal. Já jsem mu psal, že jestli s tím má problém, ať navrhne řešení,“ uvedl na dotaz, zda Sobotku v SMS pobídl, aby si ČSSD rozmyslela, jestli chce jiného koaličního partnera.

„Mě to překvapilo včera, protože na koalici to neříkal. Každý přece ví, že já jsem z firmy odešel, nepodnikám, jsem majitel firmy. Řekl jsem, že ji neprodám. Každý ví, že ji vlastním, každý ví, kdo je moje firma, s kým obchoduje. Je to ostře sledováno,“ podotkl také.

Babišovo podnikání je pro koalici problém, tvrdí Sobotka

Premiér ve čtvrtek poslancům sdělil, že sérii problémů koalice pojí to, že se Babiš před vstupem do politiky nevzdal svého podnikání. Rozumné by podle něj bylo, kdyby své společnosti prodal a zbavil se tím přímého angažmá v podnikatelském prostředí. Připomněl také, že téma zmínil už na začátku koaliční spolupráce.

„Bohužel koaliční partner (ANO) na toto nereagoval před tím zhruba rokem a čtvrt. Rozhodl se jít jinou cestou. Podle mého názoru to rozhodnutí není správné. A dříve nebo později možná bude muset Andrej Babiš přemýšlet o tom, zdali by se skutečně neměl vzdát svého bezprostředního podnikatelského angažmá a věnovat se pouze veřejnému životu, anebo zdali by se z veřejného života neměl vrátit zpět do podnikatelského angažmá,“ uvedl Sobotka ve Sněmovně.

Poslední konflikt v koalici vznikl kvůli sporu mezi Babišem a poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, který tvrdí, že ho vicepremiér zastrašoval a obvinil z korupce. Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění.

Babiš pak na středečním neveřejném jednání k zákonu o pojišťovnictví podle Šincla zmínil majetkové poměry jeho rodiny a zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

Spor s poslancem Šinclem je prý uzavřený
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš považuje svůj spor s poslancem sociální demokracie Ladislavem Šinclem za uzavřený. Předsedy vládních stran informoval o tom, že se s ním poslanec odmítá setkat, jak to ve čtvrtek navrhla koaliční rada. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to podle Babiše vzal na vědomí.
„Já jsem informoval koaliční radu, že nemůžu plnit ten závazek, že mám se s ním potkat. On to odmítá, tak jsem napsal panu premiérovi a (šéfovi lidovců Pavlu) Bělobrádkovi. A pro mě je to uzavřený,“ řekl dnes Babiš ČTK. Další debatu o tématu ale očekává, až se znovu bude projednávat návrh zákona o pojištění.

Opravdové Palermo

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.