Babiš chce, aby daňové trestné činy mohli vyšetřovat i celníci | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Babiš chce, aby daňové trestné činy mohli vyšetřovat i celníci

Babiš chce, aby daňové trestné činy mohli vyšetřovat i celníci
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Ministerstvo financí navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je to u DPH a spotřebních daní. Spolu s tím by podle MF celníci měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Vyplývá to z koncepce rozvoje Celní správy v oblasti trestního řízení, kterou dnes na tiskové konferenci představil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Takové pravomoci podle něj mají mají celníci ve většině okolních zemí.

Na začátku srpna přitom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. Chovanec tehdy uvedl, že k dalšímu rozšiřování pravomocí celníků se povede velmi detailní debata a celníci budou muset dokázat, že jsou kapacitně schopni tuto problematiku řešit.

„Pokud vznikne na ministerstvu vnitra nějaké oddělení finanční policie, tak to nebrání tomu, abychom nadále spolupracovali. Chceme ale, aby naši celníci ty kompetence měli,“ řekl Babiš.

Dušan Šrámek: Šlachtovi muži pod jednou duchnou

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.

Babiš dnes upozornil, že záměr MF souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. „Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády,“ uvedl ministr.

Nejdříve lze podle něj prosadit tyto změny od roku 2018. „Takže to není o mé osobě a o tom, že si vytvářím novou policii, ale o kompetenci Celní správy, která to vždy chtěla, a která byla vždy bezpečnostním sborem,“ řekl Babiš.

Celníci by mohli vyšetřovat trestné činy od roku 2019
Rozšíření pravomocí celníků na vyšetřování daňových zločinů by mohlo platit od roku 2019. Na tiskové konferenci to dnes oznámila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. K vyšetřování daňových trestných činů je nyní oprávněna pouze policie. Ministerstvo financí ale musí změny projednat s ministerstvem spravedlnosti, protože úpravy si vyžádají novelu trestního řádu. Návrh chce ministerstvo financí (MF) v následujících týdnech předložit vládě. Babiše prosadit tyto změny od roku 2018, podle náměstkyně Schillerové úřad zatím počítá s platností od roku 2019.

„Koncepce bude připravena na klíč pro příští vlády a neomezí pravomoci policie,“ uvedla Schillerová.

Návrh podle ministerstva počítá s tím, že působnost pověřených celních útvarů nebude výlučná, ale naopak společná s policií. Zda by vyšetřování prováděla Celní správa, nebo policie, bude záviset podle úřadu na tom, kdo se o trestné činnosti dozvěděl dříve, a na konkrétních okolnostech případu. Celní správa by měla o zahájení vyšetřování informovat příslušný útvar policie. „Vyvstane-li spor o příslušnost těchto orgánů, rozhodně o něm státní zástupce,“ uvedlo MF. Celníci již dnes stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

Celníkům se od konce července, kdy nabyl účinnosti tzv. celní balíček, rozšířily kompetence ohledně prověřování trestních oznámení u DPH. Dosud mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží, nově mohou řešit celý tuzemský trh. Budou se tak zabývat oznámeními od finanční správy i od veřejnosti. Nově chtějí celníci prověřovat především daně z příjmu.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!