Babiš chce změnit obsazování dozorčích rad, kandidáty má vybírat komise | E15.cz

Babiš chce změnit obsazování dozorčích rad, kandidáty má vybírat komise

Babiš chce změnit obsazování dozorčích rad, kandidáty má vybírat komise
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ministerstvo financí připravuje zákon, který by měl omezit přidělování politických trafik. Navrhuje, aby kandidáty do dozorčích rad a představenstev státních podniků vybírala speciální komise. Členové rad by museli také absolvovat zkoušky.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov rozhodl „vyhovět poptávce“ a vyslyšet kritiku například ze strany protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu. Současný způsob obsazování dozorčích rad politiky totiž často naráží na nesouhlas veřejnosti či protikorupčních organizací. Před rokem a půl například vypukl skandál takzvaných trafik pro tři poslance ODS, kvůli němuž byl následně obviněn z podplácení i expremiér Petr Nečas (ODS).

Ministerstvo proto nyní chce, aby hlavní roli při obsazování dozorčích rad a představenstev měla výběrová komise. Návrh přinese i další změny. „Novinkou by měl být kodex a způsob, jak by stát měl vykonávat vlastnická práva. Plus přezkoušení nových členů dozorčích rad a představenstev s odstupem času,“ řekl Babiš pro Českou televizi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!