Babiš může přelít peníze z malé privatizace na účet důchodového pojištění | E15.cz

Babiš může přelít peníze z malé privatizace na účet důchodového pojištění

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: e15/anna vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí může použít zbytek peněz z takzvané malé privatizace na pokrytí části očekávaného schodku důchodového pojištění. Aktuálně by ministerstvo tímto způsobem mohlo využít zhruba 3,9 miliardy korun. Tuto pravomoc mu dá novela o působnosti státních orgánů České republiky, kterou schválil parlament a podepsal prezident Miloš Zeman.

Novela doplňuje zákon o zrušení někdejšího Fondu národního majetku, který byl využit v předcházejících třech letech. Státní rozpočet tak v roce 2012 získal 14,4 miliardy korun, předloni deset miliard korun a loni 10,3 miliardy korun.

Loni byly výdaje na důchody o 43,4 miliardy korun vyšší než příjmy. Na důchodovém pojištění se vybralo 333,1 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní penze se vyplatilo 376,41 miliardy korun.

Během malé privatizace v letech 1991 až 1993 bylo ve veřejných dražbách prodáno zhruba 30.000 provozních jednotek s celkovou účetní hodnotou majetku státu ve výši 31,8 miliardy korun. Ve veřejných dražbách stát získal 49 miliard korun. Peníze využíval stát na zákonem dané účely, například na uhrazení škod po povodních nebo na zlepšení ovzduší.

Zdevastované a vytunelované. Od vzniku ČR se prodaly firmy za dva biliony

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video