Babišův institut: Stát na tabáku tratí stamiliony | E15.cz

Babišův institut: Stát na tabáku tratí stamiliony

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

lum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Andrej Babiš opomíjí výsledky práce Institutu pro politiku a společnost (IPPS), který sám založil. Ten ve spolupráci s Centrem ekonomických a tržních analýz (CETA) vydal studii o spotřebních daních.

Materiál upozorňuje na daňové zvýhodnění řezaného tabáku ke kouření, rychle rostoucí alternativu ke klasickým cigaretám. V současnosti tento segment představuje takřka desetinu trhu s tabákovými výrobky.

Ministerstvo financí uvádí, že je tabák ke kouření zdaněn na úrovni osmdesáti procent. Podle studie je však daňové břemeno na jednu ubalenou cigaretu až o polovinu nižší než u klasické cigarety.

„Současný stav zdanění substitutů cigaret znevýhodňuje producenty cigaret, motivuje k daňovým únikům a neplní fiskální účel ani regulaci spotřeby zdraví škodlivé látky,“ tvrdí autoři studie. Pokud by ministerstvo uvedlo závěry studie do praxe, stát by získal stovky milionů korun navíc.

Autor: lum

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.