Babišův náměstek Wagenknecht kvůli Státní pokladně udal svého kolegu | E15.cz

Babišův náměstek Wagenknecht kvůli Státní pokladně udal svého kolegu

Lukáš Wagenknecht
Lukáš Wagenknecht
• 
ZDROJ: ANO

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Náměstek ministra financí Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht podal trestní oznámení kvůli provozu informačního systému Státní pokladna. Oznámení míří na neznámého pachatele, za zakázku však zodpovídal i Babišův náměstek pro rozpočet Jan Gregor.

Do provozu systému Státní pokladna, v němž se sestavuje státní rozpočet a řídí veřejné finance, ministerstvo investovalo celkem 4,9 miliardy korun. Trestní oznámení se týká částky 408 milionů korun, uvedl server echo24.cz.

Oznámení vychází z kontrolní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu z loňského roku. Úřad v ní tvrdí, že ministerstvo financí při uzavírání smluvních dodatků k provozu Státní pokladny porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Za první část dodatků z roku 2009 byl podle webu odpovědný tehdejší náměstek ministra financí za ODS Zdeněk Zajíček, v roce 2011 pak Gregor.

Babiš: Problém se spíš týká Gregorova předchůdce

„Podle názoru našich právníků vznikla povinnost udělat to trestní oznámení. Určitě to není problém proti panu Gregorovi. Tu kauzu detailně neznám. Vím, že tam bylo nějaké výběrové řízení ne úplně podle pravidel. Byla tam porušena rozpočtová pravidla. Ale to je věc policie, co bude s tím řešit. Myslím si, že to bylo za pana náměstka Zajíčka,“ řekl serveru Babiš.

Systém Státní pokladna
Integrovaný informační systém Státní pokladna se skládá z Centrálního systému účetních informací státu, z modulu pro přípravu státního rozpočtu, z modulů pro realizaci rozpočtu - rozpočtová opatření a platební styk. Cílem celého systému je efektivní řízení veřejných financí a přehled o financích státu v reálním čase.
Tendr na Státní pokladnu vyhrála v roce 2008 firma IBM. Jejími partnery byly Hewlett-Packard, Logica a SAP Česká republika. Zakázka měla původně stát 2,19 miliardy korun, její objem se pak ale dalšími smlouvami rozšiřoval, protože se do systému zapojilo více státních institucí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.