Bezpečnostní opatření proti koronaviru jsou správná, shodují se politici

Koronavirus

Koronavirus Zdroj: Blesk:Zbyněk Schnapka

Zleva náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, předseda vlády Andrej Babiš a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru.
Opatření proti koronaviru: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO; 10. 3. 2020)
Opatření proti koronaviru: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO; 10. 3. 2020)
Opatření proti koronaviru: Premiér Andrej Babiš (za ANO; 10. 3. 2020)
Opatření proti koronaviru: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO; 10. 3. 2020)
6
Fotogalerie

Uzavření základních, střední a vysokých škol a také zákaz akcí, kterých by se účastnilo více než sto osob. To vše na dobu neurčitou. Takový je verdikt z jednání Bezpečnostní rady státu. Opoziční politici s opatřeními souhlasí. Kritiku zatím vyjádřili pouze zástupci z řad umělců. 

Rozhodnutí vlády přivítal například předseda ODS Petr Fiala. „Není nic důležitějšího, než ochrana zdraví a bezpečnosti občanů. Současně je potřeba kompenzovat ztráty podnikatelů a živnostníků, které rozhodnutí postihne,“ napsal na Twitteru. 

O „správném kroku“ hovoří i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Problém je to zdravotní, nikoliv politický, a proto jsou návrhy hygieniků ke zpomalení šíření nákazy opodstatněné,“ uvedl dnes šéf Pirátů. Zákaz akcí nad 100 osob či uzavření škol považuje za smysluplnější než některá dřívější opatření, jako například namátkové kontroly a měření teploty na hranicích. „Dále bych apeloval na vládu, aby zrychlila doručení ochranných pomůcek praktickým lékařům, řidičům MHD a připravila nemocnice na příchod dalších vln nemocných,“ uvedl Bartoš.

S dalšími souhlasnými reakcemi se připojili i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf lidovců Marian Jurečka či předseda STAN Vít Rakušan. Opatření vlády „respektuje a plně podporuje“ i Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman se k aktuálnímu dění vyjádří večer na televizi Nova. „Panuje ještě několik nejasností, například zda se ruší i školní družiny. Vláda by tedy měla informovat ještě detailněji, nicméně obecně s opatřeními souhlasí, protože ochrana zdraví obyvatel musí být nyní na prvním místě,“ sdělila k bezpečnostním opatřením Pekarová Adamová.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu uvedl, že rozhodnutí považuje za „opožděné, ale správné rozhodnutí“. Doplnil, že krok Bezpečnostní rady státu podporuje. 

Likvidace kultury

Kroky Bezpečnostní rady státu se však nelíbí například českému herci Janu Hrušínskému. Ten na svém facebookovém profilu uvedl, že uvedené kroky jsou likvidačními vůči Divadle Na Jezerce, kde herec působí.

„I v tak malých divadlech jako je Divadlo Na Jezerce, kam jsme zakoupili a kde používáme dezinfekci a dodržujeme všechny hygienické zásady. O kompenzaci milionových ztrát ani slovo,“ uvedl herec ve svém příspěvku.