Biologické léky přicházejí pojišťovny draho, náklady rostou každý rok o pětinu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Biologické léky přicházejí pojišťovny draho, náklady rostou každý rok o pětinu

Biologické léky přicházejí pojišťovny draho, náklady rostou každý rok o pětinu
doping, tablety, léky
• 
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

V letošním roce budou Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stát biologické preparáty oproti zdravotně pojistnému plánu o 800 milionů korun více. Z celkového rozpočtu na léky si již ukrajují celou čtvrtinu.

Náklady na moderní biologické léky určené na léčbu vážných chorob rostou rychleji, než předpokládala Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Snažíme se proto hledat nějaké řešení,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Biologické léky nyní tvoří zhruba čtvrtinu z 60miliardového rozpočtu zdravotních pojišťoven na léky. V předchozích letech byl prostor na tyto výdaje díky snižování úhrad ostatních léků, tyto rezervy se ale již vyčerpaly. Podle Kabátka je na zvážení, jestli více nezkoumat efektivitu nasazování moderních léků.

Biologická léčba se poskytuje ve specializovaných centrech. V tomto segmentu stoupají za poslední tři roky náklady zdravotních pojišťoven každý rok o dvacet procent, uvádí ve sborníku sdružení Občan Ladislav Friedrich, ředitel Svazu zdravotních pojišťoven. Také on upozorňuje na omezené možnosti systému zdravotnictví. „Veřejné zdravotní pojištění bude muset pečlivě zvažovat efektivitu a přínosy případného dalšího rozšiřování indikací,“ upozorňuje.

Šéf VZP: Valorizace není jediný klíč ke stabilizaci zdravotnictví

Odborní lékaři však upozorňují, že podíl pacientů s vážnými chorobami, kteří jsou na moderních biologických lécích, ještě není tak vysoký jako v západních evropských zemích. Přitom jsou i u nás pacienti, kterým by tyto léky mohly pomoci, ale nedostanou se k nim.

Nadějí jsou levnější konkurenti moderních biologických léků, takzvané biosimilars, které přicházejí na trh poté, co inovativním přípravkům vyprší patentová ochrana. V Česku se během příštího roku očekává vstup hned několika takových přípravků do oblasti onkologické léčby. Poslanec Rostislav Vyzula (ANO) navrhl snížit při příchodu konkurence automaticky cenu léku ještě více než dosud. Slibuje si od toho větší úspory. Protože ale změnu financování předložil jako přílepek ve druhém čtení k novele zákona o léčivech, podporu nejspíš nezíská. Sílí proto obavy, že tím by se příchod levnější konkurence k nám ještě více opozdil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!