Bobošíková: Losování bylo v pořádku, není na něm co zkazit | E15.cz

Bobošíková: Losování bylo v pořádku, není na něm co zkazit

Losování čísel prezidentských kandidátů
Losování čísel prezidentských kandidátů
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kandidáti na prezidenta dnes získali volební čísla, s nimiž se budou v lednových volbách ucházet o hlasy voličů. Vylosovala jim je Státní volební komise. Expremiérům Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi, kteří jsou podle průzkumů favority, los přiřadil dvojku a šestku. Trojku dostala Jana Bobošíková, která si jako jediná z kandidujících přišla pro jistotu losování osobně zkontrolovat.

Z kandidátů, které nominovali poslanci nebo senátoři, získal místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier osmičku, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg devítku a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) pětku.

Současná europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová bude kandidovat pod číslem jedna. Herečka Táňa Fischerová dostala čtyřku a výtvarník a hudební skladatel Vladimír Franz má sedmičku. Bývalá europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková, kterou ve čtvrtek Nejvyšší správní soud vrátil do hry o Hrad, obdržela trojku.

Nedůvěřivá Bobošíková: Bylo to naprosto transparentní

Bobošíková, která vyčítá ministerstvu vnitra, že ji svými výpočty neplatných hlasů pod peticí na její podporu připravilo o dva týdny plnohodnotné kampaně, se jako jediná z kandidátů na losování přišla podívat. Způsob losování čísel jí připadal „naprosto transparentní a naprosto v pořádku“. „Na tom, pevně věřím, není co zkazit,“ řekla novinářům.

Losování řídil ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Jako osudí sloužily dvě skleněné nádoby, v jedné byly obálky se jmény kandidátů, v druhé obálky s čísly, obálky se jmény postupně vytahoval Henych, obálky s čísly předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Voliči lístky dostanou do 8. ledna

Vylosovaná čísla slouží ke snazšímu rozlišení kandidátů, budou uvedena v záhlaví jejich hlasovacích lístků, s jejichž tiskem se podle Henycha začne ještě dnes, nejpozději v sobotu. Lístky budou rozeslány na obce, voliči je musí dostat nejpozději v úterý 8. ledna do poštovních schránek.

Uchazeči o prezidentský úřad budou moci čísla využít také v rámci své volební kampaně. Výhodu v tomto směru budou mít Roithová s jedničkou a Franz se sedmičkou, která je považována za šťastné číslo. Pod pořadovými čísly budou uchazeči také uvedeni na volebním webu.

Číslo Jméno kandidáta
1 Zuzana Roithová
2 Jan Fischer
3 Jana Bobošíková
4 Táňa Fischerová
5 Přemysl Sobotka
6 Miloš Zeman
7 Vladimír Franz
8 Jiří Dienstbier
9 Karel Schwarzenberg

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video