ČNB může jít se sazbami nahoru už v červnu | E15.cz

Česká národní banka může jít se sazbami nahoru už v červnu

Vstoupit do diskuse
0
Česká národní banka může jít se sazbami nahoru už v červnu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Jaroslav Bukovský

Ceny v Česku rostou rychleji, než centrální bankéři předpokládali.

Domácnosti i podniky mohou už od června pocítit vliv dražších hypoték a firemního financování. Země totiž zažívá tak rychlé tempo růstu cen, se kterým nepočítali ekonomové, ani Česká národní banka. Během května poskočily ceny podle statistiků oproti loňsku o 2,2 procenta, zatímco samotní centrální bankéři ve své poslední, květnové analýze počítali s meziročním růstem cen o pouhých 1,9 procenta.

ČNB by tak mohla sáhnout ke zvýšení základní úrokové sazby v ekonomice. Stalo by se tak počtvrté za posledních deset let. „V kombinaci s aktuálním kurzem koruny proti euru, který se podstatně odchyluje od prognózy ČNB, může překvapení, co se týče inflace, vyvolat diskuzi o zvýšení sazeb již na zasedání centrální banky v závěru tohoto měsíce,“ soudí ekonom banky UniCredit Patrik Rožumberský.

„Zvyšování sazeb očekáváme již na nejbližším měnovém jednání koncem června,“ potvrzuje i ekonom banky ING Jakub Seidler.

ČNB naposledy zvýšila základní sazbu letos v únoru, a to na 0,75 procenta. Koncem června by tak nejdůležitější úrok v ekonomice mohl dosáhnout jednoho procenta, tedy nejvyšší úrovně za posledních osm let.

Autor: E15 (z dat Českého statistického úřadu)

Zásadní dopad do české inflace měly během května rostoucí ceny ropy na světových trzích, které se odrazily v cenovém skoku na tuzemských čerpacích stanicích. Benzín a nafta podražily během pouhého měsíce o více než čtyři procenta. Dramatičtější navýšení cen paliv zažili Češi naposledy v roce 2015.

Masivně ale rostly i ceny některých potravin, máslo tak bylo například v květnu o bezmála pětinu dražší než loni. Pokud by ceny ropy zůstaly na současných úrovních, mohly by ceny v Česku během letoška poskočit až o téměř tři procenta.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!