Průměrná mzda roste i kvůli tlaku státu, říká Marek | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Marek: Po prudkém růstu mezd přijde zdražování, situaci firem komplikuje stát

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Výše průměrné mzdy v Česku roste nejrychlejším tempem za desetiletí. Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek upozorňuje, že významnou měrou se na trendu podílí stát přidáváním platů ve veřejném sektoru. "Přilévá oheň do ohně," říká Marek s tím, že se tak v konečném důsledku pod tlak dostávají i podnikatelé. Změnu situace na trhu práce ovšem v nejbližší době nečeká.

Překvapilo vás tempo růstu průměrné mzdy?

Vzhledem k situaci na trhu práce nejde o výrazné překvapivá čísla. Nedostatek pracovních míst vede firmy k nabízení vyšších platů, k přetahování se o zaměstnance. Proto dochází ke zrychlování mzdové inflace až na 8,6 procenta. To je nejvíce za deset let.

Nevhodná je však za této situace politika vlády, která rychlým tempem zvyšuje mzdy ve veřejném sektoru.

Třicet tisíc není žádný strop. České průměrné mzdy dál rostou

Ve školství rostly mzdy nejrychleji z celé ekonomiky, tempem přes dvanáct procent. Tím se dál vytváří velký tlak na trhu práce, přilévá se olej do ohně. Stát komplikuje situaci firmám, které už tak musí rychle zvyšovat mzdy. Je to nevhodně načasované.

Svědčí vysoká rychlost růstu průměrné mzdy o přehřívání ekonomiky?

Pokud by se trh práce nepřehříval, tlak na mzdy by nebyl tak vysoký. Nedocházelo by k tomu, že by rostly mzdy rychleji než produktivita práce. Dochází k erozi konkurenceschopnosti českých firem. Je otázka času, než donutíme firmy k zastavení poklesu svých marží a zdražením produkce. To se promítne v inflaci ve spotřebitelských cenách.

Češi nejsou přepracovaní. Do zkrácených úvazků se jim nechce

Jaký očekáváte další vývoj trhu práce?

Předpokládám, že tlak na růst mezd zůstane letos silný. Nedostatek pracovních míst dál trvá. Ze zahraničí však přichází určité známky zpomalení hospodářského růstu. Naopak pokud firmám porostou zakázky pomaleji než dosud, pak možná i tlak na pracovní síly bude o něco menší. Tlak na růst mezd by tak klesnul, to ale čekám až od příštího roku.

Usnadní růst průměrné mzdy a nedostatek pracovních míst pozici starších občanů na trhu práce? Pokud má dnes někdo na pracovním trhu potíže s uplatněním, jsou to právě lidé nad padesát let, upozorňuje například organizace Byznys pro společnost. 

Firmy hledají pracovní síly i tam, kde to dříve nebylo obvyklé. Týká se to jak starších obyvatel, tak třeba vězňů. Každá pracovní síla je pro firmy dobrá, takže i lidé, kteří dříve hledali práci obtížně, nyní nachází poměrně snadno. Aktuální situace pro starší je proto velmi výhodná.

Komentář Bohumila Pečinky: Stará a nová vláda
Textilní řetězec Vesna dál odmítá zvýšit mzdy. Oproti té průměrné vyplácí zhruba poloviční
Nejšťastnější na světě jsou Finové. Češi skončili na 21. místě. Podívejte se, čím země lákají
Ceny letenek půjdou dolů, říká zakladatel Kiwi Oliver Dlouhý
Pestrý vozový park české armády. Podívejte se, jaká technika s koly či pásy jí slouží
Komentář Pavla Ryby: Ekonomiku ohrožují hned tři bubliny naráz
Zdenka Klapalová: Reality jsou lepší investice než bitcoin

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!