Česko letos z rozpočtů EU získalo o 67 miliard více, než do nich odvedlo | E15.cz

Česko letos z rozpočtů EU získalo o 67 miliard více, než do nich odvedlo

Česko letos z rozpočtů EU získalo o 67 miliard více, než do nich odvedlo
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Česká republika zůstává čistým příjemcem peněz z EU. V pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 66,6 miliardy korun více, než do něj odvedla. Takzvaná čistá pozice je tak za první pololetí druhou nejvyšší od vstupu Česka do EU v roce 2004.

Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Loni v pololetí čistá pozice Česka činila 126,8 miliardy korun. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 85,9 miliardy korun a odvedla do něj 19,3 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Meziroční snížení čisté pozice je dáno podle MF dvěma faktory. V roce 2015 bylo čerpání výrazně navýšeno uvolněním plateb, které byly v předcházejících letech pozastaveny, a tudíž nevypláceny. Druhým vlivem pak je ukončování programového období 2007 až 2013 a s tím související přirozený menší tok peněz.

Klíčovou úlohu ve výsledné pozici ČR podle ministerstva v pololetí sehrálo čerpání prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti dobíhajícího programového období 2007 až 2013.

Česká ekonomika roste, životní úroveň se zvedá ale pomalu

Na politiku soudržnosti ČR celkově za první pololetí letošního roku obdržela 64,3 miliardy. Příjmy ze Společné zemědělské politiky činily 21,7 miliardy korun, z toho objem přímých plateb 18,2 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR do konce letošního června zaplatila do rozpočtu EU 448,5 miliardy korun a získala z něj 1076,3 miliardy korun. Celkově tak ČR dosud získala z EU o 627,8 miliardy korun více, než do něj odvedla.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2014 země, které vstoupily do EU v roce 2004 spolu s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje o původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie.

V roce 2014 tak bylo největším přispěvatelem do rozpočtu EU Německo, které odvedlo o více než 15,5 miliardy eur (cca 419 miliard korun) více, než z něj dostalo. Naopak největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 13,7 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

Vývoj tzv. čisté pozice (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) ČR:

Vývoj tzv. čisté pozice (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) ČR:Vývoj tzv. čisté pozice (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) ČR:Autor: čtk

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!