Česko má dostat pokutu za Faltýnkův střet zájmů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česko má dostat pokutu za Faltýnkův střet zájmů

ČTK

Evropská komise zjistila pochybné rozdělování dotací pro holding Agrofert českého ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše, což Českou republiku přijde na 22 milionů korun, napsal portál Echo24. Komise verdikt nepotvrdila a uvedla, že prověřování ze strany Bruselu ještě neskončilo. Informaci ovšem posléze potvrdil Státní intervenční zemědělský fond České televizi.

Evropská komise na tvrdí, že řízení ještě probíhá. "Posuzování shody pokračuje. Jsme v pravidelném kontaktu s českými úřady a očekáváme, že procedura skončí do konce dubna 2017," sdělila tisková služba komise.

Rovněž uvedla, že nehledě na to, co píší česká média, komise obecně dbá na práva auditovaných tím, že nezveřejňuje podrobnosti k případu do ukončení prověrky. "Neposkytujeme komentář k žádným případům, které ještě nebyly rozhodnuty," zdůraznila tisková služba.

Faltýnek o konci v představenstvu Agrofertu

Podobně se na pravidelné polední tiskové konferenci komise vyjádřil Daniel Rosario, mluvčí eurokomisaře pro zemědělství Phila Hogana.

"Zůstáváme v kontaktu s odpovědnými orgány dotyčné země, v tomto případě České republiky, v průběhu celé procedury. Tato komunikace může mít různé formy a už to nebudu podrobněji komentovat," odpověděl Rosario na otázku, zda komise do Prahy odeslala dopis, na který se server Echo24 odvolává.

Agrofert buduje v Německu pekárnu za 8,5 miliardy korun

Echo24 tvrdí, že unijní prověrka ukázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky.

Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Experti Evropské komise zdůrazňují, že střet zájmů existuje i tehdy, pokud Faltýnek sám neudělal nic nesprávného, uvádí Echo24.

Verheugen: Unie je v krizi, odchod Británie může být jen začátkem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!