Chovanec: Olomoucký hejtman by měl zveřejnit informace o své kauze | E15.cz

Chovanec: Olomoucký hejtman by měl zveřejnit informace o své kauze

Milan Chovanec
Milan Chovanec
• 
ZDROJ: e15/anna vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, by se měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze. Mohl by tak teď případně očistit své jméno, pokud se cítí nevinen. V diskusním pořadu televize Prima to dnes řekl ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Podle něj by měl Rozbořil funkci opustit a vrátit se až po svém očištění. Hejtman nerezignoval, podpořil ho i krajský výbor strany.

„Jediný člověk, který pravdu může osvětlit, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem… Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou,“ uvedl Chovanec. „Pokud mi to bude umožněno a pokud státní zástupce dá souhlas, tak určitě nemám problém,“ řekl hejtman Rozbořil v reakci na Chovancův návrh večer České televizi.

Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu. Trestní řízení je v Česku neveřejné, veřejný bývá až soudní proces. Podle Chovance se obviněný „může ukrátit na procesních právech“ a po dohodě se státním zástupcem informace už nyní poskytnout.

O této možnosti by mělo diskutovat i vedení strany. Pokud se shodne, vyzve Rozbořila, aby takto postupoval, dodal místopředseda ČSSD. Předseda sociálních demokratů, premiér Bohuslav Sobotka již požadoval Rozbořilovu rezignaci. Několik hodin s ním a dalšími straníky v pátek jednal, ale neuspěl. Chovanec si nemyslí, že by to Sobotkovu pozici nějak oslabilo.

Ministr vnitra si nedovede představit, že by po několika předchozích kauzách nyní státní zástupci obvinili politika, a neměli přitom „nabito“. Vyzval vyšetřovatele, aby postupovali rychle a případ se do čtyř či šesti měsíců dostal před soud.

Že by olomoucká kauza byla „blamáž“, si nemyslí ani šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něj by u politiků měla platit přísnější pravidla. Zatímco běžně je nutné ctít presumpci neviny, u politiků by měla platit „presumpce viny“, míní Kováčik. „Každá hodina, kterou pan hejtman setrvává ve funkci a problém jde médii, poškozuje pana premiéra Sobotku a ČSSD, ale i politiku jako celek,“ míní Kováčik.

Vyvození personální odpovědnosti

Podle ministra vnitra je zvláštní, že si státní zastupitelství nepřizvalo k vyšetřování případu generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud by důvodem byla nedůvěra ke GIBS či její větší zapojení v kauze, měla by se vyvodit personální odpovědnost, řekl Chovanec. Premiér si pozve šéfa GIBS Ivana Bílka.

Vedle Rozbořila policisté obvinili také náměstka ředitele olomoucké krajské policie Karla Kadlece, šéfa tamní hospodářské kriminální policie Radka Petrůje a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langra.

Případ se zřejmě týká ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací ze spisů, což negativně dopadlo na vyšetření případů. Dotknout se to mohlo údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavby jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video