ČNB: Inflační cíl bychom splnili, nebýt levné ropy | E15.cz

ČNB: Inflační cíl bychom splnili, nebýt levné ropy

Miroslav Singer
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud by na přelomu letošního a loňského roku neklesly ceny ropy, inflace by se již nyní nacházela nad jedním procentem. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady ze čtvrtka 7. května. Meziroční inflace v dubnu byla 0,5 procenta.

„Jestliže by nedošlo na přelomu roku k propadu cen ropy, inflace by se již nyní nacházela v tolerančním pásmu cíle,“ uvádí zápis. Toleranční pásmo je stanoveno na procentní bod oběma směry kolem cíle dvě procenta.

V diskuzi k cenovému vývoji bankovní rada poznamenala, že situace je v porovnání s posledními šesti lety odlišná. „Korigovaná inflace bez pohonných hmot, která odráží vývoj měnové politiky, se nachází již rok v kladných číslech, což představuje pozitivní signál, že domácí ekonomika generuje inflační tlaky,“ uvádí zápis.

Česká inflace

V souvislosti s vývojem ekonomiky se většina členů bankovní rady shodla, že ekonomický růst bude i ve výhledu robustní. „V diskuzi o domácím ekonomickém vývoji bylo poznamenáno, že zpomalení růstu HDP na konci roku 2014 bylo pouze dočasné a od počátku roku 2015 dochází k jeho opětovnému zrychlení mimo jiné v důsledku pozitivního nákladového šoku,“ uvedl zápis.

Bankovní rada ve čtvrtek 7. května oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. ČNB také představila novou makroekonomickou prognózu, podle které ekonomika letos poroste o 2,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta.

Vývoj cen ropy

Jan Kovalovský: Ropa láká

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video