Co s holešovickou tržnicí? Praha má plán, areál přesto chátrá, kritizuje opozice | E15.cz

Co s holešovickou tržnicí? Praha má plán, areál přesto chátrá, kritizuje opozice

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Praha má plán týkající se revitalizace holešovické tržnice, areál se ale žádných změn nedočkal a dál chátrá, řekli členové opoziční ČSSD z Prahy 7. Vyzvali magistrát i místní radnici k okamžité nápravě. Chtějí, aby se historická tržnice stala přirozeným obchodním centrem Holešovic.

O osudu tržnice debatuje vedení města řadu let. Od roku 2014 navíc podle ČSSD existuje studie jejího využití. Žádných významných změn ale historické budovy za tu dobu nedoznaly.

"Zaspali jsme více než rok, Institut plánování a rozvoje i město musejí být podstatně aktivnější," řekl Tomáš Petříček. "Proto trváme na tom, aby se urychleně posoudily existující studie využití a okamžitě se areál začal opravovat a rozvíjet,“ doplnil. Podle ČSSD by v tržnici měla být zachována rovnováha mezi kulturou, zábavou, komunitní činností a obchodem.

Pestrost služeb chce pro tržnici i místní starosta. "Je přínosem, že v tržnici působí jeden z nejlepších farmářských trhů, supermarkety, železářství, divadelní scéna, obchod s koberci, restaurace, drogerie. Naopak obrovskou ostudou zodpovědných politiků je, že v městském majetku je stále provozován hampejz," řekl Čižinský.

"Požadujeme urychlenou opravu obvodové zdi, přestěhování stánkařů do opravených hal a zbourání improvizovaných stánků v uličkách," doplnil. Praha 7 v minulosti chtěla tržnici provozovat, magistrát jí ale podle starosty nevyhověl.

Vedení hlavního města loni oznámilo, že se chce v průběhu letošního roku mimosoudně dohodnout s nájemcem, firmou Delta Center, a tržnici převzít do správy. Naplnit ji hodlá kulturními, uměleckými i obchodními aktivitami. V současnosti v tržnici sídlí mimo jiné obchodní centrum, restaurace, ale i divadlo a trhovci. Budovy jsou v neutěšeném stavu. Řada z nich využití stále nenašla. Tržnici navíc hyzdí nevzhledné stánky.

Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal v roce 2012 o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale tehdy nesouhlasilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video