ČSSD chystá na příští rok tažení proti drogám a pomoc se silnicemi a byty

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka Zdroj: ctk

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro příští rok slíbil "tvrdé tažení" proti výrobcům a dealerům drog. V rámci pěti hlavních témat přislíbil pomoc státu krajům s opravou silnic a obcím s výstavbou sociálního bydlení. Uvedl to v sobotu na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD při startu druhé fáze kampaně pro komunální a senátní volby.

Sociální demokraté se podle premiéra v rámci boje s kriminalitou zasadí rovněž o zavedení registru přestupků a o posílení policistů v problémových lokalitách. Prosazovat budou „tvrdý postup“ proti lichvě a zneužívání exekucí, řekl Sobotka. Chce rozšířit trestání lichvářských praktik mimo jiné posílením dohledu ČNB nad poskytováním půjček a zavést místní příslušnost exekutorů. S tou počítá novela senátorů ČSSD, o níž má horní komora jednat v říjnu, uvedl její předseda Milan Štěch (ČSSD).

Státní fond rozvoje bydlení by měl podle Sobotky začít poskytovat půjčky mladým rodinám na pořízení nového bydlení. „Rádi bychom nastartovali program z prostředků EU, který nabídne obcím možnost, aby budovali kapacity v oblasti sociálního bydlení,“ řekl premiér. Podle něj jsou už vyjednány finanční prostředky v rámci unijní Dohody o partnerství. „Počítáme s tím, že vyčleníme na oblast sociálního bydlení kolem 16 miliard korun,“ uvedl.

Máme na to finanční prostředky, jenom je potřeba je dobře naplánovat

„Byl bych velmi rád, kdyby stát příští rok pomohl i krajům s opravou silnic druhé a třetí třídy. Máme na to finanční prostředky, jenom je potřeba je dobře naplánovat,“ uvedl mimo jiné Sobotka. Konkrétnější ale nebyl. „Kam nevede dobrá silnice, tam nepřijedou investoři,“ dodal jen.

Předseda ČSSD slíbil posilování ekonomiky, rychlé čerpání prostředků EU, posílení možností exportu do Číny nebo Brazílie a také podporu výrobců českých potravin a účinnější kontrolu a regulaci obchodních řetězců, aby nebyly v dominantním postavení vůči českým farmářům.

Nadcházející komunální a senátní volby označil Sobotka za klíčové pro ČSSD kvůli možnosti další realizace sociálního rozměru její vládní politiky. Sociální demokraté budou v senátních volbách obhajovat svou většinu v horní komoře. V komunálních volbách podle Sobotky postavili zhruba 1300 kandidátek a obhajovat budou místa ve vedení 300 měst a obcí. Hlavní témata se objevují i na nových volebních plakátech, které ČSSD představila a jimž nadále dominují černobílé fotografie předsedy strany rozmlouvajícího s občany.

Štěch: Ani eurohujeři, ani euroskeptici

Štěch, který letos senátní mandát obhajuje, slíbil podporovat v horní komoře vládní návrhy, které povedou k růstu ekonomiky a životní úrovně. „Naší prioritou bude podpora toho, co projde Poslaneckou sněmovnou,“ uvedl. Vůči návrhům nařízení EU podotkl, že „nebudeme ani eurohujeři, ani euroskeptici“.

Kromě Sobotky a Štěcha a ministrů za ČSSD na zasedání vystoupili také někteří kandidáti na primátory, například pražský Miloslav Ludvík a ostravský Lumír Palyza.