ČSSD začne kvůli sporu s Altnerem šetřit na všech a na všem | E15.cz

ČSSD začne kvůli sporu s Altnerem šetřit na všech a na všem

ČSSD začne kvůli sporu s Altnerem šetřit na všech a na všem
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

ČSSD bude kvůli zhruba 337 milionům, které má podle čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu vyplatit bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, šetřit na všech a na všem včetně rozpočtu na podzimní krajské a senátní volby, řekl místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec, který v závěru minulého týdne dostal za úkol vypracovat alternativy řešení situace.

Starec řekl, že na jednotlivých variantách pracuje. „Samozřejmě platí, že mám vypracovat plán, který zvýší příjmy a sníží náklady, pochopitelně,“ uvedl. Plán předloží podle svých slov nejen grémiu, ale i dalším stranickým orgánům.

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu sociální demokraté musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě. Špičky ČSSD se shodly, že strana bude rozhodnutí respektovat a peníze zřejmě shánět prostřednictvím úvěru.

Starec nechtěl z jednotlivých variant, které připravuje, nic prozradit. „Konkretizovat nebudu, já jenom říkám, že se to dotkne všeho a všech,“ uvedl. Strana podle něj ale nebude prodávat nemovitosti.

Stav stranické pokladny
Ještě na začátku dekády ČSSD dlužila půl miliardy korun, vloni 200 milionů. V posledních letech ročně hospodaří se zhruba dvěma sty miliony, ve volebních letech se výdaje blíží 300 milionům. Za loňský rok byla strana v zisku 27 milionů, pro letošek plánovala schodek 15 milionů. Do kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami chtěla investovat 100 milionů. Hlavní část příjmů mají socialisté od státu ve formě příspěvku na činnost politických stran a hnutí, jehož výše se odvozuje od výsledku voleb do Poslanecké sněmovny a počtu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. Vloni tak ČSSD inkasovala 133 milionů. Na členských příspěvcích vybrala 18 milionů, z pronájmu nemovitostí měla 21 milionů.

„To určitě ne, přece nebudeme prodávat majetek. Šetření by se týkalo všech položek, tak jak říká rozpočet,“ řekl. Dojít by mělo i na rozpočet na volby, který si strana stanovila na 100 milionů. „Samozřejmě,“ řekl k tomu Starec.

Zatím není jasné, kdy se grémium sejde, závisí na návratu předsedy strany a vlády Bohuslava Sobotky z USA. „Já předpokládám, že první jednání v této věci proběhne ve středu a v dalších dnech,“ řekl Starec.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!