ČSSD začne kvůli sporu s Altnerem šetřit na všech a na všem | E15.cz

ČSSD začne kvůli sporu s Altnerem šetřit na všech a na všem

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr vnitra Milan Chovanec
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
ČSSD bude kvůli zhruba 337 milionům, které má podle čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu vyplatit bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, šetřit na všech a na všem včetně rozpočtu na podzimní krajské a senátní volby, řekl místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec, který v závěru minulého týdne dostal za úkol vypracovat alternativy řešení situace.

Starec řekl, že na jednotlivých variantách pracuje. „Samozřejmě platí, že mám vypracovat plán, který zvýší příjmy a sníží náklady, pochopitelně,“ uvedl. Plán předloží podle svých slov nejen grémiu, ale i dalším stranickým orgánům.

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu sociální demokraté musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě. Špičky ČSSD se shodly, že strana bude rozhodnutí respektovat a peníze zřejmě shánět prostřednictvím úvěru.

Starec nechtěl z jednotlivých variant, které připravuje, nic prozradit. „Konkretizovat nebudu, já jenom říkám, že se to dotkne všeho a všech,“ uvedl. Strana podle něj ale nebude prodávat nemovitosti.

Stav stranické pokladny
Ještě na začátku dekády ČSSD dlužila půl miliardy korun, vloni 200 milionů. V posledních letech ročně hospodaří se zhruba dvěma sty miliony, ve volebních letech se výdaje blíží 300 milionům. Za loňský rok byla strana v zisku 27 milionů, pro letošek plánovala schodek 15 milionů. Do kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami chtěla investovat 100 milionů. Hlavní část příjmů mají socialisté od státu ve formě příspěvku na činnost politických stran a hnutí, jehož výše se odvozuje od výsledku voleb do Poslanecké sněmovny a počtu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. Vloni tak ČSSD inkasovala 133 milionů. Na členských příspěvcích vybrala 18 milionů, z pronájmu nemovitostí měla 21 milionů.

„To určitě ne, přece nebudeme prodávat majetek. Šetření by se týkalo všech položek, tak jak říká rozpočet,“ řekl. Dojít by mělo i na rozpočet na volby, který si strana stanovila na 100 milionů. „Samozřejmě,“ řekl k tomu Starec.

Zatím není jasné, kdy se grémium sejde, závisí na návratu předsedy strany a vlády Bohuslava Sobotky z USA. „Já předpokládám, že první jednání v této věci proběhne ve středu a v dalších dnech,“ řekl Starec.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video