ČSSD zahájila v Ostravě kampaň. Slibuje pracovní místa a hospodářský růst | E15.cz

ČSSD zahájila v Ostravě kampaň. Slibuje pracovní místa a hospodářský růst

ČSSD představuje volební program strany (Zleva předseda ČMKOS a volební lídr ČSSD v Praze Jaroslav Zavadil, místopředseda ČSSD Michal Hašek, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek)
ČSSD představuje volební program strany (Zleva předseda ČMKOS a volební lídr ČSSD v Praze Jaroslav Zavadil, místopředseda ČSSD Michal Hašek, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie spustila ostrou předvolební kampaň. Při ostravském startu však Bohuslav Sobotka, Michal Hašek a Lubomír Zaorálek neřekli nic nového. Chtějí neziskové nemocnice bez poplatků, valorizace důchodů, progresivní daň a slíbili, že pokud vyhrají volby nezvýší DPH. Kolik to všechno bude státní kasu stát, však Bohuslav Sobotka neřekl.

Sociální demokraté v předvolebním programu slibují voličům hospodářský růst a podporu veřejných investic. Peníze by měly plynout do infrastruktury, protipovodňových opatření a zateplování. Při zahájení kampaně v Ostravě to řekl předseda Bohuslav Sobotka. Strana se podle něj zasadí o vznik pracovních míst, lidé by si také mohli nezaměstnané najímat na domácí práce. Všem firmám chce ČSSD zvýšit daň z příjmu, pro velké společnosti ve vybraných oborech pak zavést druhou ještě vyšší sazbu. Progresivní má být i daň z příjmu fyzických osob. Z pravicových reforem chce zrušit například druhý důchodový pilíř.

Českou sociální demokracii měl podpořit i slovenský premiér Robert Fico. Kvůli skandálu s dobře placenou podřízenou, který vyvolal slovenský bulvár, se však omluvil. Socialisty tak večer podpořil pouze zpěvák Petr Kolář.

Socialisté slibují ráj, poslední roky byly prý nešťastné

ČSSD zahájila předvolební kampaň Autor:

ČSSD zahájila předvolební kampaň Autor:

Za startovní město pro kampaň si ČSSD vybrala Ostravu. Stranu měl přijet podpořit i slovenský premiér Fico, ten se však kvůli problémům omluvil.

„Posledních sedm let vlády pravice šťastných nebylo,“ řekl v Ostravě předseda strany. ČSSD je podle něj schopna garantovat změnu. Strana v programu počítá mimo jiné s obnovením některých sociálních dávek a příspěvků, které byly za pravicových vlád zrušeny. Patří mezi ně například porodné na tři děti nebo znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech v omezené výši.

Zasadit se chce o postupné zvýšení minimální mzdy na 12 tisíc korun, snížení DPH na léky nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Součástí programu strany je i lepší ochrana před lichváři a zpřísnění dohledu nad exekutory. Seniorům by chtěla obnovit valorizaci důchodů podle míry inflace. Mezi tradiční body sociálnědemokratického programu patří zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání. Chce přitvrdit v oblasti církevních restitucí.

Firmy budou platit víc

ČSSD bude prosazovat dvě sazby daně u příjmu pro firmy, nynější 19procentní chce zvýšit o procento až dvě, velké firmy v energetickém, telekomunikačním a finančním sektoru by pak odváděly 25 - 30 procent. Sociální demokraté chtějí také zrušit takzvanou superhrubou mzdu a i daně z příjmu občanů rozdělí do dvou sazeb podle výše výdělku. Do příjmu 100 tisíc korun by lidé platili daň 20 procent, pro hrubou mzdu vyšší by platila sazba 30 procent. Na podporu vzdělávacího systému chce ČSSD například obce finančně motivovat k výstavbě nových školek jako zařízení, která by se do budoucna mohla přizpůsobit demografickému vývoji a mohla sloužit víceúčelově.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.