ČSSD zrušila místní buňku v Duchcově, která je v koalici s DSSS | E15.cz

ČSSD zrušila místní buňku v Duchcově, která je v koalici s DSSS

DSSS, demonstrace v Novém Bydžově
DSSS, demonstrace v Novém Bydžově
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie v sobotu zrušila svou místní buňku v Duchcově, která uzavřela koalici mimo jiné s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Uvedl to předseda strany premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD podle něj v přijatém usnesení odmítla jakoukoliv spolupráci s DSSS.

Vedení sociální demokracie požadovalo zrušení buňky již v listopadu, ústecký krajský výbor strany však navzdory Sobotkově výzvě místní organizaci nerozpustil. Sobotka proto dnes návrh na zrušení tamní organizace přednesl na ústředním výkonném výboru.

Duchcovskou buňku bylo podle něj třeba zrušit, protože její postup je „v rozporu s programem sociální demokracie, s její demokratickou tradicí a se zásadami, které sociální demokracie prosazuje“. Sobotka je proti tomu, aby ČSSD na jakékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter. Takovou podle něj DSSS je. Podle šéfa DSSS Tomáše Vandase však v takovém případě musí Sobotkův kabinet podat návrh na rozpuštění strany. Jinak požaduje omluvu.

Bohumínské usnesení

V ČSSD je od roku 1995 v platnosti takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zapovídá spolupráci s extremistickými politickými stranami. Konkrétně jmenuje SPR-RSČ, KSČ, MNS, KSČM, LB a SDL. Navzdory usnesení mají ale sociální demokraté koalice s komunisty například v krajích a obcích. Komunisté jsou i součástí trojčlenné koalice v Duchcově.

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video