Dejte nám příležitost. Romové chtějí zaměstnat v boji proti kůrovci | E15.cz

Dejte nám příležitost. Romové chtějí zaměstnat v boji proti kůrovci

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Pro boj s kůrovcovou kalamitou chtějí ministři zemědělství a životního prostředí Jiří Milek a Richard Brabec (oba ANO) hledat pracovníky v zahraničí, proti tomu ale protestuje Asociace romských podnikatelů. Otevřeným dopisem vyzvala ministry, aby před cizinci dali přednost nezaměstnaným Romům.

Asociace oběma ministrům nabídla tisíc romských pracovníků, kteří se mohou do odstraňování kalamitní kůrovcové situace v lesích zapojit. Tito lidé mají být kvůli nedostatku pracovních příležitostí dlouhodobě evidovaní na úřadech práce a závislí na sociálních dávkách.

„Na úřadech práce jsou stovky, ne-li dokonce tisíce dlouhodobě nezaměstnaných Romů, kterým tuto práci napřímo nikdo nenabídl,“ říká prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško.

Asociace také uvádí, že by se takto částečně vyřešil problém lidí „těžko umístitelných“ na trhu práce, kteří nechtějí žít ze sociálních dávek. „I my jsme občany tohoto státu a chceme být jeho plnohodnotnou součástí. Dejte nám příležitost,“ dodává Leško.

Ministerstva na výzvu zatím nereagovala. Už dříve však ministr životního prostředí Brabec uvedl, že současná kůrovcová kalamita je největší od dob Marie Terezie. Stát chce proto hledat pracovníky mimo jiné na Ukrajině.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.