Den rovnosti platů letos připadne na 17. března | E15.cz

Den rovnosti platů letos připadne na 17. března

ZDROJ: iStock.com

mšt

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ženy v Česku musí pracovat o dva měsíce déle než muži, aby dorovnaly rozdíl v platech. Právě proto připadá letošní Den rovnosti platů na 17. března. Uvedla to organizace Business & Professional Women CR (BPWCR). 

Rozdíl v platech mužů a žen byl předloni 20,7 procenta. Oproti 21,8 procenta z roku 2016 sice zažil mírný pokles, ale ten podle BPWCR způsobil hlavně růst minimální mzdy, kterou pobírá více žen než mužů, a růst platů na hůře placených pozicích. Paradoxně nejvyšší rozdíl je mezi platy vysokoškolsky vzdělaných mužů a žen, který průměrně dosahuje 27,8 procenta.

„Firmy, které chtějí mít kvalitní a loajální zaměstnance si uvědomují, že ženy představují obrovský potenciál. Současně také začínají chápat fakt, že ženám je potřeba nabídnout takové pracovní podmínky, které jim umožní jednak se pracovně realizovat, ale také se věnovat rodině i sobě. To vyžaduje jinou firemní kulturu, než jaká se formovala na přelomu milénia,“ vysvětluje prezidentka organizace BPWCR Lenka Šťastná.

BPWCR pravidelně organizuje konferenci Equal Pay Day, která se problematice věnuje. V uplynulých letech se jí zúčastnilo více než osm tisíc žen a zájem stále roste.

Equal Pay Day je součástí celosvětové kampaně, která upozorňuje na platovou nerovnost mezi muži a ženami.

Autor: mšt

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video