Deset procent platu navíc bezpečnostním sborům je příliš, hřímá Babiš | E15.cz

Deset procent platu navíc bezpečnostním sborům je příliš, hřímá Babiš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí nesouhlasí se zvýšením platů u bezpečnostních sborů o deset procent od letošního 1. července. Vyplývá to z připomínek k návrhu ministerstva vnitra, kterým by se brzy měla zabývat vláda. 

Nesouhlasné stanovisko financí kritizují odbory. Zvýšení platů by vyšlo na téměř 3,5 miliardy korun ročně. "Objem prostředků na platy příslušníků považujeme za dostatečný a v posledních letech stále se navyšující," uvedlo ministerstvo financí v připomínce, kde navyšování platů odmítlo. Zdůvodnilo to tím, že platy u bezpečnostních sborů od roku 2013 vzrostly o 15 procent, potřebné peníze na letošní rok také nejsou ve schváleném rozpočtu.

Předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek s argumenty ministerstva financí nesouhlasí. Připomněl, že v roce 2011 klesly platy kvůli vládním úsporným opatřením o deset procent, o rok dříve přišli policisté o rizikové příplatky. "Navíc desetiprocentní snížení ze 100 procent je něco jiného než postupné dorovnávání ne ze sta, ale z 90 procent základu, inflaci a vývoj ekonomiky v ČR nepočítaje. Takže výraz stále se navyšující raději nahraďme velmi mírným výrazem pokulhávající za reálným vývojem," uvedl Štěpánek v prohlášení.

Úřad Andreje Babiše (ANO) v odmítavém stanovisku uvedl, že částka potřebná pro zvýšení platů není v letošním rozpočtu a doporučuje vnitru, aby našlo peníze ve svém rozpočtu. Ministerstvo financí například navrhlo snížení výsluh nebo revizi způsobu jejich výpočtu. "Apel míří mimo oblast služebních příjmů a roztáčí nebezpečnou hru s výsluhovými nároky příslušníků bezpečnostních sborů. Volá po jejich snížení, a dokonce po revizi jejich konstrukce a nároků. Že by to byla kompenzace za nedávné odstranění zdanění výsluh, se kterým i ministerstvo financí vyslovilo souhlas?" reagoval Štěpánek.

Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ministerstvo vnitra navrhlo od druhé poloviny letošního roku upravit. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí, hasičů je přes 9700. Zvýšení platů by se týkalo i celníků, vězeňských dozorců nebo tajných služeb.

Kromě zvyšování platů chce vnitro zlepšit podmínky pro práci u bezpečnostních sborů i dalšími způsoby. V novele služebního zákona třeba plánuje zrušení 150 hodin povinných přesčasů ročně, chce zavést náborový příspěvek. Od novinek si slibuje stabilizaci personální situace u bezpečnostních sborů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.