Do EU vyváží skoro všichni čeští exportéři, ne vždy ale dostali zaplaceno | E15.cz

Do EU vyváží skoro všichni čeští exportéři, ne vždy ale dostali zaplaceno

Do EU vyváží skoro všichni čeští exportéři, ne vždy ale dostali zaplaceno
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Téměř 98 procent exportérů vyváží své služby nebo zboží do Evropské unie. Na mimoevropský trh si však troufne pouze necelá čtvrtina exportujících malých a středních firem. Vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která se věnuje provoznímu financování.

Objem českého exportu kontinuálně roste, české firmy loni vyvezly zboží v hodnotě 3,618 bilionu korun s meziročním růstem o 14 procent. Malé a střední podniky se na něm podílely přibližně z 50 procent.

„Většina podnikatelů sází na jistotu, na osvědčené trhy. Ale tato jistota nemusí platit vždy. Často se setkáváme s problémy pozdě proplacených faktur i v západní Evropě,“ uvedl generální ředitel Bibby Financial Services Michal Gabriel.

První západní akvizice: Škoda Transportation koupila finský TransTech

Podle průzkumu Asociace malých a středních podnikatelů se 62 procent exportérů setkalo s problémy při proplácení pohledávky. Potíže na straně odběratelů měly především firmy, které exportují většinu své produkce.

Různé formy pojištění exportních pohledávek využívá pouze pětina vývozců. Od zajištění část z nich odrazuje byrokracie s ním související a také cenová náročnost nabízených řešení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!