Dvořáková: Váhavý postoj k záchraně eura se nám nemusí vyplatit | E15.cz

Dvořáková: Váhavý postoj k záchraně eura se nám nemusí vyplatit

Vladimíra Dvořáková
Vladimíra Dvořáková
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česku se může stát, že kvůli váhavému postoji k nově vznikající evropské mezivládní smlouvě o záchraně eura zůstane mimo hlavní proud v Unii. Myslí si to politoložka Vladimíra Dvořáková. Naopak politolog Zdeněk Zbořil uvedl, že přijetí záchranného plánu může zúčastněným zemím přinést řadu nových problémů.

Pro přijetí smlouvy, z níž jsou prozatím podle premiéra Petra Nečase známy pouze teze, se vyslovilo všech 17 států, které platí eurem. Dalších devět zemí včetně České republiky naznačilo zájem připojit se k procesu. Situaci ale chtějí ještě konzultovat s národními parlamenty. Jednoznačně proti smlouvě se postavila Velká Británie.

Dvořáková řekla, že o smlouvě budou jistě diskutovat i země, které již nyní jednoznačně daly najevo, že se k záchraně jednotné měny připojí. „My máme postoj 'Ano i ne'. Může se stát, že kvůli němu nakonec zůstaneme stát mimo,“ řekla Dvořáková. „Kdo se trochu zajímá o diplomacii, tak ví, že slovo 'snad' v politické mluvě znamená 'ne',“ uvedl Zbořil. Česko tak podle něj dává najevo svůj rezervovaný postoj ke smlouvě.

„My opravdu nejsme Velká Británie a koruna není libra,“ řekla Dvořáková. Podle politoložky se vláda musí uvědomit, že ČR není světovou velmocí a spíše jí prospěje, když bude ve spolku více zemí se společným zájmem, než pokud by stála osamoceně. Zesílení rozpočtového dohledu a disciplíny, které má nová smlouva přinést, je pozitivním krokem, dodala Dvořáková.

Podle Zbořila v Evropské unii neexistuje autorita, která by přišla s opravdovým řešením dopadů finanční krize na eurozónu. „EU vznikla na principu dohadování a smlouvání,“ uvedl. Řešení současné situace tak podle něj opět bude záviset na tom, jaký kompromis dokážou zainteresované země mezi sebou dohodnout.

Řadu věcí, které hodlá eurozóna pomocí smlouvy zavést, je Česku sympatická a podporuje je, řekl dnes po skončení summitu premiér Nečas. Jde třeba o usilování o vyrovnané rozpočty či o automatičtější trestání těch, kteří poruší dohodnutá pravidla.

Na stranu druhou se Praha podle premiéra obává možnosti případného ohrožení rozpočtové suverenity či zásahů do kompetencí jednotlivých zemí, například v sociální a důchodové oblasti. Není prý rovněž jasné, jaké by měla smlouva dopady na vnitřní trh a na posuzování národních rozpočtů.

Výsledek summitu dnes kritizovala opoziční ČSSD, podle níž zklamala zejména pravice, která Evropě vládne. „Sliby změn zůstaly na papíře. Pravice v zásadě spoléhá na svou ideologii, že se vše vyřeší samo. Právě krize ukazuje, že tomu tak není,“ uvedl mluvčí stínové vlády ČSSD pro hospodářskou politiku Jiří Havel.

KSČM kritizovala přímo premiéra Nečase, který podle ní nebyl na vrcholné jednání dostatečně připraven. „Český premiér na tento historický summit zjevně přijel nepřipraven, bez jasného politického mandátu jak naložit s českým hlasem u společného stolu,“ uvedl komunistický stínový ministr financí Jiří Dolejš.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video