Ekonomiku čeká výraznější zpomalení, předpovídá ministerstvo financí v nové prognóze | E15.cz

Ekonomiku čeká výraznější zpomalení, předpovídá ministerstvo financí v nové prognóze

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro rok 2018 na 2,8 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. V předchozí listopadové prognóze ministerstvo předpovídalo letos růst o 2,9 procenta a pro loňský rok o tři procenta. Předloni ekonomika stoupla podle ministerstva financí o 4,4 procenta.

„Cyklické oživení ve vyspělých ekonomikách je za svým vrcholem a jejich hospodářský výkon zpomaluje. Ještě rychleji však zpomaluje růst světového obchodu, což je zčásti způsobeno vzrůstajícím napětím v globálních obchodních vztazích,“ uvedlo ministerstvo. Pro rok 2020 počítá MF s růstem ekonomiky o 2,4 procenta.

Hospodářský růst by měl být letos podle MF tažen výdaji domácností na spotřebu, což podporuje růst mez a nízká míra nezaměstnanosti.

Průměrnou míru inflace letos ministerstvo financí očekává 2,1 procenta, tedy nižší než v listopadu (2,3 procenta). Loni byla průměrná inflace 2,1 procenta.

Ministerstvo zároveň počítá proti listopadové prognóze s horším kurzem koruny. Letos by měl být v průměru 25,50 korun za euro a v roce 2020 již 25,10 koruny za euro. V listopadu přitom počítalo ministerstvo pro letošní rok s posílením koruny na průměrných 24,90 koruny za euro.

Zároveň MF ponechalo odhad ohledně vývoje veřejných financí. Přebytek veřejných financí tak MF očekává za loňský rok na 1,6 procenta hrubého domácího produktu a letos na jednom procentu HDP.

Tuzemské hospodářství by podle MF mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí i v ČR, když například německá vláda dnes snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,0 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Mezi další hlavní rizika patří především brexit nebo tendence k nárůstu protekcionismu.

V případě domácího vývoje je rizikem pro odhadovaný vývoj na trhu práce, kde je nedostatek zaměstnanců. Problémem může být i pokračování rychlého růstu cen nemovitostí.

Česká národní banka v aktuální prognóze z listopadu čeká loňský růst ekonomiky 3,1 procenta a letošní 3,3 procenta. Novou prognózu centrální banka představí příští týden.

První odhady vývoje ekonomiky za loňský rok zveřejní Český statistický úřad 15. února.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video