Experti věští konec EET. Senát schválil jeho odklad do roku 2022 | E15.cz

Experti věští konec EET. Senát schválil jeho odklad do roku 2022

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Senát podle očekávání schválil prodloužení odkladu elektronické evidence tržeb do roku 2022. Důvodem je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů to znamená konec tohoto projektu. Přímé zrušení EET na rozdíl od poslanců dnes žádný ze senátorů nepožadoval. Návrh nyní dostane k podpisu prezident.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Podle daňových odborníků ale systém nepřináší očekávané výhody a současná situace nejspíše uspíší jeho konec. Podle manažera daňového oddělení společnosti BDO Petra Linxe jde od začátku spíše o politickou záležitost. "K narovnání podnikatelského prostředí ani významnému naplnění státní kasy nemohlo dojít,“ soudí Linx. "Myslím si, že se jedná o ukončení projektu," dodává. 

Martin Diviš, partner poradenské společnosti PwC doplňuje, že původní zákon o evidenci tržeb doznal již tolika změn, že součástí systému zůstaly pouze platby uskutečněné v hotovosti, a to ve vybraných segmentech ekonomiky.

Odklad evidence se týká nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno přes 200 tisíc podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 15,5 miliardy účtenek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video