Exšéf protikorupční policie Martinec podal žalobu na Bradáčovou | E15.cz

Exšéf protikorupční policie Martinec podal žalobu na Bradáčovou

Exšéf protikorupční policie Martinec podal žalobu na Bradáčovou
Tomáš Martinec a Lenka Bradáčová
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec podal žalobu na šéfku pražského Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou. Domáhá se omluvy a 200 tisíc korun za tvrzení Bradáčové o tom, že proti ní vykonstruoval kauzu. Informoval o tom Martincův právník Jiří Vyvadil. Šéf protikorupčního útvaru po sporu s žalobkyní předloni rezignoval na svou funkci. Bradáčová už dříve uvedla, že nemá důvod komentovat Martincův současný postup.

Spor Martince s Bradáčovou se dostal na veřejnost v březnu 2013 poté, co žalobkyně poskytla interview rádiu Frekvence 1. Moderátor se jí mimo jiné zeptal na údajnou podjatost vrchního státního zastupitelství. Ta se měla týkat šetření IT zakázky, které se údajně dotýkalo manžela Bradáčové.

Bradáčová: Bylo to vyrobené na mě

„Já jenom ještě k tomu, jak jste se ptal na tu podjatost. Je to vyrobené na mě. Děkuji, že jste se chytil,“ řekla podle žaloby po ukončení oficiální části rozhovoru, ale v době, kdy záznamové zařízení stále nahrávalo. Na doplňující dotaz novináře dodala „Z ÚOKFK (protikorupční policie).“

Později vyšlo najevo, že tehdejší ředitel protikorupčního útvaru Martinec se předtím s Bradáčovou sešel a sdělil jí, že její manžel, se kterým již žalobkyně v té době nežila, figuruje v jedné z kauz.

Podle pozdějších závěrů kontroly policejního prezidia se tím Martinec nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně. Protože vyzradil informace z trestního spisu, byl mu na dva měsíce snížen plat o desetinu.

Ještě omluvu v médiích

Martinec tvrdí, že Bradáčová porušila jeho osobnostní práva, zejména lidskou důstojnost a vážnost. „Tento výrok, navozující existenci policejního spiknutí vedeného žalobcem (Martincem), se v žádném případě nezakládá na pravdě a ve svých důsledcích měl jediný cíl, to jest mediální a profesně personální likvidaci žalobce,“ stojí v žalobě. Martinec chce, aby Bradáčová zaslala svou omluvu do všech médií, která o kauze informovala.

„Vaše difamující kroky vedly v podmínkách tehdejšího vládního uspořádání, kdy se vám dostalo masivní a nekritické podpory ministra spravedlnosti Pavla Blažka a i nečinnosti ze strany ministra vnitra Jana Kubiceho, ke znevážení mého klienta v takovém rozsahu, že mu v zásadě za tehdejší atmosféry nezbývalo nic jiného než ukončit svůj služební poměr u Policie ČR,“ napsal Martincův advokát v předžalobní upomínce, na kterou Bradáčová podle něj nereagovala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!