Exšéf věznic Dohnal žaluje kvůli svému odvolání Pelikána i ministerstvo

Odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal

Odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal Zdroj: ctk

Bývalý generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal podal správní žalobu proti rozhodnutí o svém odvolání z funkce. Žaloba směřuje jak proti ministerstvu spravedlnosti, tak proti šéfovi resortu Robertu Pelikánovi (za ANO). Dohnal tvrdí, že rozhodnutí bylo nezákonné, a požádal pražský městský soud o přednostní projednání věci.

Dohnala odvolala z funkce bývalá ministryně Helena Válková (ANO) počátkem dubna 2014. Zdůvodnila to ztrátou důvěry a údajnými problémy v hospodaření bezpečnostního sboru. Ředitelem Vězeňské služby poté jmenovala Pavla Ondráška.

Dohnal pokládá své odvolání za bezdůvodné a protiprávní, následný postup tehdejší ministryně za účelový. Svůj úmysl podat žalobu avizoval už dříve. Pokud by s ní uspěl, Vězeňská služba by měla dva šéfy - podobně jako před časem policejní sbor.

Žalobu bude řešit správní úsek pražského městského soudu, který je přetížený a na projednání věci se u něj obvykle čeká déle než rok. Pokud ovšem soud vyhoví Dohnalově žádosti o přednostní projednání, mohla by žaloba přijít na řadu už v řádu týdnů.

Dohnal žádá i nové místo

Proti rozhodnutí Válkové o odvolání se Dohnal bránil nejprve rozkladem, ministryně však řízení o rozkladu přerušila až do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajně předražené zakázce z Dohnalovy éry. Dohnal tuto nečinnost ministerstva úspěšně napadl u soudu, který letos v květnu přikázal novému ministrovi Pelikánovi, aby ve věci rozhodl do 30 dnů od doručení rozsudku. Pelikán pak koncem června Dohnalův rozklad zamítl, a potvrdil tak jeho odvolání z funkce.

Ministr nyní řeší ještě další Dohnalův rozklad, a to proti rozhodnutí ministerstva o přeřazení Dohnala do zálohy. Dohnal kritizuje to, že mu ministerstvo nenabídlo nové místo. Podle něj tím porušilo zákon. Ministerstvo uvedlo, že rozhodnutí nelze očekávat dříve než v druhé polovině října.