Fiala dnes oznámí další kroky v bitcoinové kauze ministra Blažka

Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci

Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci Zdroj: Blesk:Jakub Poláček

ČTK

Premiér Petr Fiala dnes v 11:00 na tiskové konferenci oznámí, jak bude postupovat po rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka kvůli spornému daru bitcoinů. Prezident Pavel je připraven Blažka odvolat a jednat o jeho nástupci, nejčastěji se v té souvislosti zmiňuje poslankyně ODS Eva Decroix.

Pavel také v pondělí řekl, že nepovažuje za vhodné, aby kvůli případu čtyři měsíce před volbami rezignovala celá vláda. Situaci by odpoledne před středečním jednáním kabinetu měli také projednávat lídři koaličních stran.

Pavel Blažek v pátek oznámil, že rezignuje kvůli problematickému daru bitcoinů od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Státu darovaná kryptoměna vynesla miliardu korun, kterou Blažek navrhl rozdělit na různé účely v rozpočtu. Na transakci nebylo nic nelegálního a neprokázalo se, že dar pocházel z trestné činnosti, řekl. Premiér ocenil, že přijal politickou zodpovědnost, i když podle něj jednal v dobré víře.

Zatím není jasné, zda Blažek zůstane na jihomoravské kandidátce Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a zda se čtyři měsíce před sněmovními volbami vzdá poslaneckého mandátu. Ve čtvrtek bude případ z iniciativy opozice projednávat na mimořádné schůzi Sněmovna. Hnutí ANO a SPD budou požadovat demisi celého kabinetu, pád vlády však podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nehrozí.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 shrnují následující články:

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise