Finanční správa vybrala více na DPH | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Finanční správa vybrala více na DPH

Finanční správa vybrala více na DPH
DPH, ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Finanční úřady v prvním čtvrtletí vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 82 miliard korun, což je meziročně o 6,5 miliardy více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 3,6 miliardy korun více, celkem 38,6 miliardy. Vyplývá to z dat, které poskytla Finanční správa. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.

 

Celkové příjmy státu z daní bez pojistného na sociální zabezpečení ve čtvrtletí stouply o 15,4 miliardy na 215,3 miliardy korun.

DPH, daň z příjmu právnických osob i daň z příjmu fyzických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.

Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě DPH dostávají obce 21,4 procenta a kraje 8,92 procenta.

Hospody obcházejí EET. Vydávají předúčty, nejsou plátci DPH

Obcím přitom od letoška podíl na DPH stoupl. Zároveň už ale nedostávají podíl 30 procent, který jim ještě loni připadal z daní fyzických osob samostatně výdělečně činných. Pro obce by to mělo podle dřívějších odhadů znamenat dodatečný celkový výnos asi dvě miliardy korun ročně na DPH, ale na daních z příjmu podnikatelů přijdou asi o miliardu ročně.

Samotný státní rozpočet v prvním čtvrtletí z DPH získal 57,2 miliardy korun, meziročně o čtyři miliardy více. Na firemních daní do státní kasy putovalo 26,3 miliardy korun, meziročně o 2,4 miliardy více.

Ze statistik ministerstva financí k výsledkům státního rozpočtu za první čtvrtletí pak vyplývá, že na spotřebních daních stát vybral 36,8 miliardy korun, meziročně o 0,9 miliardy korun více.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!