Firmou roku se stal výrobce předložek Grund, má 80 obchodů v Německu | E15.cz

Firmou roku se stal výrobce předložek Grund, má 80 obchodů v Německu

Jíří Grund, majitel firmy Grund
Jíří Grund, majitel firmy Grund
• 
ZDROJ: Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2013 je výrobce koupelnových koberečků Grund z Mladých Buků. Ocenění GE Money Bank Živnostník roku 2013 získal sklář Karel Sobotka z Libereckého kraje. Výsledky osmého ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora podnikání v Česku, byly vyhlášeny na pražském Žofíně.

Vítěznou firmu zvolila 14členná porota. O pěti finalistech Živnostníka roku rozhodla veřejnost v SMS hlasování, z nich vybrala vítěze porota. „Letos jsme zaznamenali rekordní počet soutěžících. Přihlásilo se 6525 firem a živnostníků,“ uvedl ředitel soutěží Petr Lutonský.

Vítězná firma Grund uspěla v konkurenci 3116 společností. Firmu založili v roce 1990 s minimálním kapitálem a jedním šicím strojem doma v ložnici. Během několika málo let se společnosti podařilo obsadit bývalý československý trh, přestěhovat se do nově postavené haly a vystavovat na světovém veletrhu. Nyní má firma 80 vlastních obchodů v Německu a pomocí nových technologií úspěšně bojuje proti asijské konkurenci.

Na druhém místě se umístila společnost Holík International, která se specializuje na výrobu zásahových rukavic pro hasiče, armádu, záchranáře či myslivce. Na třetí místo dosadili porotci společnost Kitl, která vyrábí bylinkové sirupy.

Úspěli živnostníci pracující rukama

Podnikatelé, kteří se v soutěži Živnostník roku utkali s více než 3400 konkurenty a umístili se na prvních třech příčkách, pracují rukama. Vítězný živnostník Sobotka je jeden z posledních mistrů foukaného skla, ze kterého vyrábí figurky. K práci mu stačí sklo, benzinový hořák a spousta trpělivosti.

Druhý byl jihočeský kamnář Vladimír Hejna, jenž se ke svému podnikání dostal ve chvíli, kdy ve svém bytě potřeboval postavit krb. Třetí živnostník Radek Zachariáš z Prahy se živí ručním šitím luxusní kožené obuvi.

Inovátor dálkových ovladačů

Odpovědnou Firmou roku 2013 se stala společnost ZLKL, která se zabývá výrobou vozítka Elbee určeného pro vozíčkáře. Titulem Inovátor roku, který oceňuje inovativní nápady uvedené v praxi, se může pochlubit společnost Flajzar. Ta vyrábí například signalizační zařízení pro rybáře nebo GSM dálkové ovladače.

Vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny. Firmy byly v krajských kolech hodnoceny z poloviny na základě hlasů poroty a z druhé půlky dle tzv. skóringu, který byl vypočítán pomocí ukazatelů rentability, likvidity, zadluženosti, aktivity, ziskovosti a produktivity. V kategorii Živnostník roku se rozhodovala porota na základě podnikatelského příběhu.

Milan Zelený: Učme se lásce k podnikání, nejen k penězům

Byrokracie trápí podnikatele víc než korupce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video