Hejtman i poslanec, Novotný si nechává obě funkce. Sobotka se zlobí | E15.cz

Hejtman i poslanec, Novotný si nechává obě funkce. Sobotka se zlobí

Karlovarský hejtman Josef Novotný
Karlovarský hejtman Josef Novotný
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanec a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) si ponechá obě funkce. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pokládá jeho rozhodnutí za chybné a v rozporu se snahou ČSSD omezit kumulaci funkcí. Také někteří opoziční karlovarští zastupitelé s Novotného rozhodnutím nesouhlasí.

Vedení ČSSD doporučilo svým hejtmanům, kteří jsou i poslanci, aby se rozhodli pro jednu funkci. Týkalo se to pěti hejtmanů.

Novotný ve čtvrtek krajským zastupitelům řekl, že souběh obou funkcí je výhodný pro řešení problémů Karlovarského kraje. „Mohu se setkávat se členy vlády. Kdybych tuto možnost neměl, musel bych se objednávat, jednat spíše s náměstky a vznikala by tím prodleva,“ řekl.

„Pokládám to za chybné a z pohledu voličů i členů ČSSD nepochopitelné rozhodnutí, které je v rozporu se snahou sociální demokracie omezit kumulaci placených veřejných funkcí,“ reagoval na rozhodnutí Novotného Sobotka. Věří ale, že Novotný svůj postoj ještě přehodnotí.

Hašek: Je to jeho osobní volba

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se vzdá poslaneckého mandátu, rozhodnutí Novotného respektuje. „Je to jeho osobní volba. Při rozhodování nejspíš vycházel i z podmínek Karlovarského kraje. Já jsem volil jinak a je to individuální rozhodnutí každého z nás,“ sdělil Hašek.

„Svůj postoj k doporučujícímu usnesení ČSSD ohledně souběhu funkcí jsem vysvětlil dopisem všem členům ČSSD v kraji. Stále trvám na tom, že jde o usnesení, které je v rozporu se základními ústavními principy českého demokratického právního řádu, jako je rovnost nebo zákaz diskriminace. Současně toto usnesení nabádá k omezování mých ústavou zakotvených politických práv,“ tvrdí Novotný. Jak řekl, nechce dopadnout jako trojice poslanců ODS, kteří byli stíháni za to, že mandát údajně vyměnili za jakousi formu politického úplatku.

Z hejtmanů ČSSD se poslaneckého mandátu vzdal jihočeský Jiří Zimola a odchod ze Sněmovny oznámil jihomoravský hejtman Hašek. Hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek své rozhodnutí oznámí v pátek. Milan Chovanec se vzdal funkce plzeňského hejtmana, když stal se ministrem vnitra.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video