Hejtman Košta odmítá rezignovat, vyzvali ho k tomu zastupitelé ANO | E15.cz

Hejtman Košta odmítá rezignovat, vyzvali ho k tomu zastupitelé ANO

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Olomoucký hejtman Oto Košta (ANO) dnes odpoledne zopakoval, že nerezignuje na funkci. K odstoupení ho v neděli večer vyzvaly krajský klub zastupitelů a předsednictvo ANO. Pro Koštovu rezignaci se dnes vyslovil i předseda ANO Andrej Babiš. Košta tvrdí, že při řízení kraje výrazně nepochybil. Za snahou o jeho odvolání můžou podle něj být mocenské ambice některých lidí.

"Rozhodně ne," odpověděl Košta na dotaz novinářů, zda změnil své rozhodnutí nerezignovat na funkci hejtmana. Případného hlasování zastupitelstva o jeho odvolání, o kterém dnes začali hovořit představitelé ANO, se Košta neobává. "Zda-li se (návrh na odvolání) objeví, nebo ne, i to je předmětem spekulací," uvedl Košta. Představitelé koaliční ČSSD a ODS dnes oznámili, že případné personální změně na postu hejtmana nebudou bránit. ANO je připraveno navrhnout jeho odvolání na zastupitelstvu v závěru února.

Košta tvrdí, že po nedělní výzvě k rezignaci jej už začali kontaktovat krajští zastupitelé. "Nemusím aktivně oslovovat zastupitele, protože mi volají, posílají SMS zprávy a píšou maily a chtějí se setkat. Setkáním se samozřejmě bránit nebudu," odpověděl Košta na dotaz, zda bude hledat podporu u zastupitelů.Klub zastupitelů s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládá řízení kraje. Kritizují také, že jako svého poradce zaměstnal předchozího hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, který je vyšetřován v korupční kauze. Podle Košty ale Rozbořil nebyl poradcem, pouze mu za finanční úhradu do konce ledna pomáhal s přebíráním úřadu. Košta upozornil, že tuto praxi zavedli jeho předchůdci.

Podle Košty může být za snahou o jeho odvolání i jeho neochota odvolat ředitelku krajského úřadu. "Řekl jsem, že neshledávám manažerské pochybení na straně ředitelky," uvedl Košta, podle kterého "některým dosud není jasné", že ředitele krajského úřadu neodvolává hejtman. "Ten předkládá pouze návrh, který musí mít tři důvody," upozornil Košta, podle nějž odvolání musí podepsat ministr vnitra.

Košta tvrdí, že o jeho fungování v čele Olomouckého kraje někdo pravidelně informoval předsedu hnutí ANO Babiše. Informátor, který pochází z řad ANO, má podle Košty zřejmě mocenské ambice v kraji. Jeho jméno hejtman nezveřejnil. Babiš podle Košty dostával informace půl roku, tedy i v době předvolební kampaně. "Každých čtrnáct dní přišla do Prahy nějaká informace. Otiskla se taky kauza Košta a Rozbořil, tak se to ukázalo," podotkl Košta.

Řekl, že jeho jmenování lídrem ANO pro krajské volby mnohé členy regionální organizace hnutí zaskočilo. "Přišel jsem zvenku mezi lidi, kteří byli v hnutí pět let. Řada z nich si dělala mocenské nebo kariérní ambice a byli docela překvapeni touto volbou," podotkl Košta.

Lékař Košta byl hejtmanem zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva loni 8. listopadu. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů.

Babiš: Košta neřídil Olomoucký kraj efektivně, musí odejít

Olomoucký hejtman Oto Košta (za ANO) neřídil kraj efektivně a odmítal spolupracovat s hnutím ANO. Proto musí odejít, sdělil dnes na dotaz ČTK v textové zprávě předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Výběr Košty na krajskou kandidátku hnutí se podle něj nepovedl.

"Pana Koštu se rozhodli naši zastupitelé odvolat z postu hejtmana a já jejich rozhodnutí podporuji," uvedl Babiš. Vyčetl mu neefektivní práci a špatnou spolupráci s ostatními představiteli kraje. "Pan Košta ani nekomunikoval s náměstky z hnutí, nekoordinoval na kraji jejich práci se svou," uvedl.

Babiš také Koštovi vyčítá, že zaměstnal jako svého poradce bývalého olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Rozbořil je vyšetřován v rámci korupční kauzy Vidkun, kvůli níž nebyl na sociálnědemokratické kandidátce a nemohl usilovat o obhajobu hejtmanského postu. Rozbořil dnes ve vyjádření pro ČTK odmítl, že by dělal Koštovi poradce.

Podle Babiše má Košta také osobní problémy. "Začal mít problém i s alkoholem. Proto musí z postu hejtmana odejít," sdělil například serveru Blesk.cz.Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video